prodejci automobilů pod tlakem: analytici očekávají slevy | Aktuality | autoweek.cz

Prodejci automobilů pod tlakem: analytici očekávají slevy

Prodejci automobilů pod tlakem: analytici očekávají slevy

17.04.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Tlak na prodej nových a ojetých vozů díky zastavení prodeje a velkým zásobám roste. Prodejci automobilů budou brzy moci znovu otevřít. Odborník na německý trh s automobily proto očekává zlaté časy pro kupujících nových aut.

Znalec německého automobilového trhu Stefan Bratzel očekává pro kupujících nových aut zlaté časy. V automobilkách jsou k dispozici velké zásoby nových aut a tlak na prodej nových i ojetých vozů je velký. „Budou zapotřebí výrazné slevy. Kromě toho se v budoucnu dají očekávat vládní dotace,“ tvrdí profesor ekonomie na Univerzitě aplikovaných věd v Bergisch Gladbachu Bratzel.
 
„Poptávka nyní bude pro automobilový průmysl rozhodujícím faktorem. I když prodejci automobilů znovu otevřou, přijde k nim méně zákazníků kvůli nižším příjmům, rostoucí nezaměstnanosti a recesi. Jenže jejich sklady jsou plné a každý stojící automobil pro ně znamená velké náklady, což zvyšuje riziko bankrotu,“ říká Bratzel. Současně s postupným obnovováním výroby poroste i tlak ze strany výrobců automobilů, i když výroba bude kvůli preventivním opatřením nižší a dražší.
 
Bratzel rovněž očekává státní podporu prodeje, jinak by propad mohl být ještě větší. Ekonomický výzkumný pracovník navrhuje zvýšit dotaci na nové elektromobily na 10 000 eur a 6000 eur na plug-in hybridní automobily. O náklady by se měli podělit daňoví poplatníci a výrobci automobilů.