project hero pro záchranu životů | Aktuality | autoweek.cz

Project Hero pro záchranu životů

Project Hero pro záchranu životů

17.03.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Oddělení Land Rover Special Vehicle Operations vytvořilo pro rakouský Červený kříž speciální verzi nového Discovery Project Hero. Červený kříž na voze vyzkouší nový průzkumný a záchranný dron, který díky magnetu a technologií samovycentrování dokáže vzlétnout a přistát i za jízdy.
Oddělení Jaguar Land Rover Special Vehicle Operations (SVO) navrhlo a vyrobilo zakázkovou verzi nového Land Roveru Discovery tzv. Project Hero. Ta bude sloužit rakouskému Červenému kříži. Nový společný projekt v rámci 63 let dlouhého celosvětového partnerství Land Roveru a Červeného kříže pomůže zlepšit komunikaci a zkrátit reakční dobu při katastrofách.
 
Project Hero je první vůz s dronem upevněným na střeše. Plně integrovaný přistávací systém se samovycentrovávací funkcí a zádržným magnetem je celosvětovou novinkou. Dronu umožňuje přistát na voze i během jízdy.
 
Když je dron ve vzduchu, krizové zásahové týmy Červeného kříže mohou sledovat živé záběry, které jim pomohou rychleji a efektivněji zareagovat na sesuvy půdy, zemětřesení, záplavy a laviny. Při dramatických změnách krajiny není možné se řídit mapami. Pohled dronu z ptačí perspektivy umožní záchranářům prozkoumat místo katastrofy z bezpečné vzdálenosti.
 
Project Hero vychází z nového Land Roveru Discovery poháněného vznětovým motorem 3,0 TD6. Upravené vozidlo je vybaveno také multi-frekvenčním rádiovým zařízením, které v případě potřeby umožňuje navázat kontakt. V zadní části zavazadlového prostoru se navíc nachází pevná posuvná podlaha, která může být vysunuta jako přídavná pracovní plocha nebo ochránit náklad přepravovaný pod ní. Za zadními sedadly je dělicí panel, který má přídavné body pro upevnění vybavení. Ve voze dále jsou strategicky umístěné LED svítilny a napájecí body pro více typů elektrických konektorů.
 
Project Hero bude od června 2017 nasazen po dobu jednoho roku ve výcvikovém středisku rakouského Červeného kříže v Erzbergu. Dron se bude využívat a testovat při simulacích zaměřených na vývoj nových a inovativních technik, ale také při pomoc během katastrof a při testech složitých scénářů přírodních katastrof včetně zásahů v noci a v hustých lesích. Vozidlo se využije i v případech, kdy bude Červený kříž poskytovat krizovou podporu při katastrofách, jako jsou sněhové bouře, záplavy a nehody.
 
Land Rover podporuje Červený kříž od roku 1954. Federaci IFRC dodal více než 120 vozidel, která byla nasazena ve všech koutech světa. Vůz Project Hero byl vytvořen v rámci partnerství společnosti Jaguar Land Rover s Mezinárodní federací společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC), která je největší humanitární sítí světa. Land Rover v současnosti podporuje 18 humanitárních projektů v 25 zemích.
 
Dron na voze Project Hero lze ovládat z bezpečí vozidla pomocí aplikace v tabletu, a to i během jízdy. Technická flexibilita automobilu umožňuje instalaci speciální komunikační techniky, aby tým mohl na místě co nejefektivněji koordinovat další kroky bez ohledu na překážky v terénu a okolním prostředí.
 
Technické parametry dronu
Platforma UAS (bezpilotního létajícího stroje)       tchajwanský model Align M480L UAV
Vlastní hmotnost             2700 g
Maximální vzletová hmotnost     7200 g
Užitečné zatížení              5500 g (včetně baterie/snímačů)
Dosah signálu    1 km
Doba  letu           20 min (5200 mAh baterie 6S s nulovým zatížením)
Průměr kostry dronu       800 mm
Šířka kostry dronu            1006 mm
Délka kostry dronu          900 mm
Výška kostry dronu          211,5 mm (na startovací plošině)
Průměr rotoru    38 cm
Maximální rychlost          54 km/h
  • Project Hero pro záchranu životů
  • Project Hero pro záchranu životů
  • Project Hero pro záchranu životů
  • Project Hero pro záchranu životů
  • Project Hero pro záchranu životů