projekt ekologicky šetrné městské mobility uptaxi | Aktuality | autoweek.cz

Projekt ekologicky šetrné městské mobility upTAXI

Projekt ekologicky šetrné městské mobility upTAXI

11.02.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnosti Toyota Motor Czech, upTAXI CR, Kurýr Taxi, Toyota Louwman a LeasePlan ČR slavnostně spustily projekt ekologické městské mobility s názvem upTAXI s vozy Toyota Auris Hybrid TouringSports. Jde o největší jednorázový fleetový prodej plně hybridních vozů značky Toyota v ČR.

Společnost Kurýr Taxi už více jak osm let provozuje profesionální taxislužbu (mj. je provozovatelem exkluzivní služby Tick Tack Taxi). Nyní přichází s projektem upTAXI, nabídkou uživatelsky jednoduché mobilní online aplikace pro OS Android a iOS, která zákazníkům umožní vybrat požadovaný taxi vůz podle vzdálenosti (nejbližší vůz) nebo podle typu vozu (ze seznamu). Zároveň zákazník může ve své mobilní online aplikaci sledovat dojezdovou dobu nejbližšího vozu a při zadání cílové destinace také předběžnou celkovou cenu za přepravu. Důležitou součástí této aplikace je volba ekologicky šetrného vozu.
 
Objednáním vozu přes mobilní online aplikaci, dodanou technickým partnerem upTAXI, zákazník navíc získává odměny za odjeté jízdy v podobě speciálních voucherů. Tyto věrnostní vouchery může poté dále využít nejen v rámci objednání nové jízdy, ale také při nákupu u vybraných obchodníků. Na rozdíl od jiných taxislužeb zde není zvýhodnění pro zákazníka na úkor řidiče.
 
Aplikace zajišťuje lepší výtěžnost vozidel optimalizací dojezdů a zefektivněním nájezdů.
 
Pro projekt městské mobility upTAXI společnost Kurýr Taxi zvolila důraz na ekologický provoz. Proto pro něj pořídila 20 vozů Toyota Auris Hybrid TouringSports s plně hybridním pohonem, které dodala společnost Toyota Louwman ve spolupráci se společností Toyota Motor Czech. Do konce letošního roku by se tento počet měl rozšířit minimálně na 50 vozů.
 
„Hybridní vozy Toyota Auris jsme pro tento výjimečný projekt městské mobility zvolili nejen pro jejich šetrnost k životnímu prostředí, ale také vzhledem k prokazatelně vysoké spolehlivosti a velmi nízkým provozním nákladům spojených. To vše potvrzují zkušenosti z jiných evropských metropolí, kde jsou hybridní vozy Toyota v taxislužbě běžnou praxí,“ řekl spolumajitel společnosti Kurýr Taxi Pavel Nytra. 
 
Projekt je tedy dvojnásobně hybridní, protože spojuje vozidla s hybridním pohonem a taxislužbu s určitou formou slevového portálu.
 
Toyota Louwman, člen nizozemské skupiny Louwman Group, je významným prodejcem vozů Toyota a Lexus v ČR. Za rok 2014 na českém trhu prodala 144 vozů Toyota a Lexus s plně hybridním pohonem.  Toyota po 10 letech od představení prvního modelu Prius v ČR u nás už nabízí celkem 12 modelů značek Toyota a Lexus s hybridním pohonem.
 
Na realizaci projektu upTAXI s Kurýr Taxi od srpna roku 2014 spolupracuje společnost LeasePlan Česká republika. Výsledkem této spolupráce bylo profinancování 20 hybridních vozů Toyota pomocí finančního produktu ComfortPlan, což je komplexní full service operativní leasing. To umožňuje snadné dlouhodobé plánování nákladů včetně garance zůstatkové hodnoty. Za smluvní úhradu je poskytována veškerá údržba včetně péče o pneumatiky s neomezeným počtem zásahů.
 
Tato služba je unikátní také tím, že umožňuje, aby byl jako provozovatel v technickém průkazu uveden koncesionář.
 
Leasingová smlouva byla uzavřena na 27 měsíců, což vychází z kalkulace provozu při nájezdu 6000-7000 km měsíčně. Termín je stanoven tak, aby provozovaná auta byla stále nová.
 
Toyota Auris Hybrid TouringSports
Prvním hybridní kombi na trhu v ČR pohání systém Hybrid SynergyDrive se samočinnou převodovkou e-CVT. Systém pohonu kombinuje zážehový motor 1,8 l VVT-i  a elektromotor hybridního pohonu mohou fungovat nezávisle nebo ve vzájemné součinnosti. Dohromady poskytují maximální výkon 100 kW. Toyota Auris Hybrid TouringSports má spotřebu 3,8 l/100 km, což znamená emise CO2 88 g/km.
 

Nový Auris Hybrid TouringSports představuje také výhodnou protihodnotu za investované peníze, neboť náklady na servis, údržbu a opravy mohou být pro provozovatele o více než 50 % nižší než u vozů se vznětovým pohonem.
  • Projekt ekologicky šetrné městské mobility upTAXI
  • Projekt ekologicky šetrné městské mobility upTAXI
  • Projekt ekologicky šetrné městské mobility upTAXI
  • Projekt ekologicky šetrné městské mobility upTAXI
  • Projekt ekologicky šetrné městské mobility upTAXI
  • Projekt ekologicky šetrné městské mobility upTAXI
  • Projekt ekologicky šetrné městské mobility upTAXI