projekt evropské nabíjecí sítě pro kamiony | Aktuality | autoweek.cz

Projekt evropské nabíjecí sítě pro kamiony

Projekt evropské nabíjecí sítě pro kamiony

17.08.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Daimler Truck, Traton Group a Volvo Group spojují síly v oblasti elektrické infrastruktury. Plánují výstavbu evropské nabíjecí sítě pro těžká nákladní vozidla.
Tři výrobci nákladních vozidel Daimler Truck, Traton Group (MAN a Scania) a Volvo Group (Volvo Truck a Renault Truck) se dohodli na záměru postavit a provozovat veřejnou vysokovýkonnou síť nabíjecích stanic pro dálkové kamiony a autobusy s elektrickým pohonem s akumulátory. Cílem je iniciovat a výrazně zrychlit budování veřejně přístupné nabíjecí infrastruktury v Evropě. Chtějí tak posílit důvěru zákazníků z řad provozovatelů dopravních firem v elektrifikaci, a tím přispět ke klimaticky neutrální dopravě v EU.
 
Dohoda je základem pro založení budoucího společného podniku, v němž budou mít všechny tři strany stejný podíl, ve všech ostatních oblastech však zůstanou konkurenty. Spuštění společného podniku s vlastní firemní identitou a se sídlem v Amsterdamu je naplánováno na rok 2022.
 
Účastníci zpočátku do projektu investují 500 milionů eur a do pěti let od zahájení společného podniku plánují zřídit 1700 vysokovýkonných nabíjecích stanic v blízkosti dálnic, v logistických uzlech i jinde. Nabíjecí zařízení by měla být napájeny ekologickou elektřinou. Počet nabíjecích stanic se má časem výrazně zvýšit s pomocí dalších partnerů i veřejných finančních prostředků. Nabíjecí stanice bude možné využívat i v rámci zákonem předepsané 45minutové přestávky nebo v noci.
 
Podle nedávné zprávy Sdružení evropských výrobců automobilů ACEA, jehož členy jsou i Daimler Truck, Traton Group a Volvo, je potřeba nejpozději do roku 2025 pro odvětví nákladní dopravy zřídit 15 000 vysokovýkonných veřejných a cílových nabíjecích stanic a až 50 000 do roku 2030.