projekt next-e pro rychlé dobíjení | Aktuality | autoweek.cz

Projekt Next-E pro rychlé dobíjení

Projekt Next-E pro rychlé dobíjení

06.10.2020 | Rybecký Vladimír | Trendy

Díky projektu Next-E bude v šesti zemích dostupných 252 rychlodobíjecích a ultra rychlodobíjecích stanic na jediné platformě.
Členové projektu, týkajícího se infrastruktury dobíjecích stanic pro elektrická vozidla Next-E, spojili své síly se společností Hubject, která je expertem v oblasti elektromobility, a společně zpřístupnili služby svých rychlodobíjecích a ultra rychlodobíjecích stanic v rámci jediné aplikace, a to v šesti sousedních zemích: České republice, Chorvatsku, Maďarsku, Rumunsku, Slovinsku a na Slovensku.
 
Prostřednictvím platformy intercharge společnosti Hubject budou řidiči mít možnost využít 222 multistandardních rychlodobíjecích stanic (50 kW) a 30 ultra rychlodobíjecích stanic (150–350 kW), což představuje největší síť dobíjecích stanic pro elektrická vozidla od různých poskytovatelů na světě a podporuje dálkovou dopravu po střední a východní Evropě.
 
Projekt Next-E, spolufinancovaný z fondu Nástroj pro propojení Evropy Evropské unie, je výsledkem spolupráce čtyř energetických společností - skupiny E.ON v České republice, Rumunsku a na Slovensku, společnosti HEP (Hrvatska elektroprivreda) v Chorvatsku, Skupiny MOL v České republice, Chorvatsku, Maďarsku, Slovinsku a Rumunsku a společnosti Petrol ve Slovinsku a Chorvatsku a dvou výrobců automobilů. Jeho cílem je propojit 222 rychlodobíjecích a 30 ultrarychlodobíjecích stanic u čerpacích stanic v šesti zemích střední a východní Evropy. Spolupráce se společností Hubject výrazně posílí dosah elektromotorické sítě projektu Next-E a prostřednictvím e-roamingové platformy poskytne infrastrukturu s možností dobití elektrického vozidla při cestách na dlouhou vzdálenost.
 
V současnosti lze dobíjecí stanice elektrických vozidel využít pomocí aplikace zúčastněné společnosti, která danou stanici provozuje, což značně omezuje roaming a přeshraniční dálkovou dopravu s elektricky poháněnými vozidly. To se má brzy změnit. Poté, co členové konsorcia Next-E do platformy intercharge společnosti Hubject včlení 222 rychlodobíjecích a 30 ultra rychlodobíjecích stanic, bude cesta od českých hranic k Jaderskému nebo Černému moři snadná a pohodlná za použití jediné aplikace. Řidiči si budou moci své elektrické vozidlo nabít pomocí platformy intercharge u kterékoliv dobíjecí stanice která bude součástí projektu NEXT-E, díky čemuž dojde k výraznému zvýšení mobility elektrických vozidel po zemích, jichž se projekt týká.
 
„Projekt Next-E, a spolu s ním Skupina MOL, prokazuje, že dokáže vytvořit soudržnou a promyšlenou síť dobíjecích stanic pro elektrická vozidla a zároveň řidičům elektrických automobilů poskytnout novou službu. Dobíjecí stanice jsou nainstalovány u čerpacích stanic, které tak mohou poskytovat stávající i nové služby. Dalším plánovaným projektem Skupiny MOL je vytvořit propojené služby (roaming), které položí základ pro další spolupráci na trhu a umožní řidičům elektrických automobilů co nejpohodlnější cestu napříč evropskými zeměmi. Služby e-roamingové platformy společnosti Hubject, která má v této oblasti dlouhodobé zkušenosti, nám v tomto úkolu velmi pomůžou. Nemůžeme se už dočkat, až se společně vydáme na cestu,“ uvedl vedoucí oddělení elektromobility Skupiny MOL Róbert Tóth-Fekete.
 
„Pokud chceme dosáhnout svých ambiciózní cíle, které zahrnují vytvoření dopravního sektoru s nulovými emisemi a uhlíkově neutrální ekonomiky v Evropě, bude projekt NEXT-E zcela zásadní. Efektivní síť pro dobíjení elektrických vozidel se neobejde bez základních funkcí, jako jsou interoperabilita a e-roaming, které řidičům elektrických vozidel zajištují bezproblémovou cestu po evropských silnicích. Dobíjení elektrického vozidla musí pro evropské občany být velmi snadné, spolehlivé a cenově dostupné. Právě tomu napomáhá dostupnost služeb dobíjení přes platformu společnosti Hubject, která by nemohla být přístupná bez průkopnického duchu veřejných i soukromých společností aktivních v oblastech od energetického a automobilového průmyslu přes odvětví mobility až po softwarový průmysl. Evropská komise a společnost INEA budou nadále podporovat podobné projekty, programy a hospodářské subjekty, abychom společně dosáhli cíle stanovené v plánu Zelená dohoda pro Evropu,“ prohlásil vedoucí týmu pro inovaci v dopravě ve Výkonné agentuře pro inovace a sítě INEA Richard Ferrer.
 
Generální ředitel společnosti Hubject Christian Hahn vysvětlil: „Díky tomuto projektu mají provozovatelé dobíjecích stanic a poskytovatelé služeb elektromobility možnost, jak jednoduše spolupracovat a zdokonalovat své vlastní obchodní modely. Spolupráce se spolehlivými a důvěryhodnými partnery konsorcia Next-E prospěje celému evropskému trhu a zejména zjednoduší trh nabíjení elektrických vozidel.“

  • Projekt Next-E pro rychlé dobíjení
  • Projekt Next-E pro rychlé dobíjení
  • Projekt Next-E pro rychlé dobíjení
  • Projekt Next-E pro rychlé dobíjení