protest proti volkswagenu | Aktuality | autoweek.cz

Protest proti Volkswagenu

Protest proti Volkswagenu

14.08.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Environmentální aktivisté ve Wolfsburgu zastavili vlak DB s novými automobily na protest proti automobilovému průmyslu, protože ho činí odpovědným za klimatickou krizi. Vlak zastavili, aby omezili výrobu.
Skupina aktivistů v úterý ve Wolfsburgu zastavila vlak naložený 200 novými vozy vyrobenými v továrně Volkswagenu. Vlak se pohyboval po vlečce do závodu VW, takže veřejný železniční provoz na tratích Deutsche Bahn tím nebyl ovlivněn. Situaci sledovalo 15 policistů, ale podle mluvčího policie nebyl důvod proti třem desítkám aktivistů zasáhnout. Vlak podle policie stojí částečně na mostě přes Mittellandkanal. Most tím byl zcela zablokován.
 
Podle jednoho z účastníků protestní akce chce skupina H-Block VW, bojující za ochranu životního prostředí, alespoň zpomalit výrobu ve Volkswagenu. Proto se rozhodli zastavit vlak mezi závodem VW a stanicí ve Fallerslebenu. Několik účastníků se připoutalo ke kolejím. Akce je namířena proti automobilovému průmyslu, který je podle protestujících do značné míry odpovědný za klimatickou krizi.
 
Další skupina aktivistů umístila v hlavní hale areálu Autostadt ve Wolfsburgu na obrovský globus pod střechou protestní transparenty. Možnost dialogu, nabízenou vedením Autostadtu, aktivisté odmítli.
 
Na výrobu v hlavním závodě VW zatím akce neměla žádný vliv. Volkswagen uvedl, že nabízí environmentálním organizacím možnost dialogu o možnostech, ale vždy byl odmítnut. Ochrana životního prostředí a dekarbonizace dopravy je podle stanoviska VW hlavním tématem strategie koncernu. Proto Volkswagen investuje obrovské prostředky do elektromobility - do roku 2023 to bude 30 miliard eur a do roku 2030 budou minimálně 40 % produkce koncernu představovat elektromobily.