protikorupční program v tatře | Aktuality | autoweek.cz

Protikorupční program v Tatře

Protikorupční program v Tatře

02.05.2016 | | Aktuality

Automobilka Tatra Trucks a holding Czechoslovak Group spolu s Transparency International zavádějí protikorupční program.
Tatra Trucks a.s. a holding průmyslových firem Czechoslovak Group zavádějí ve spolupráci s českou pobočkou nadnárodní nevládní organizace Transparency International jako první subjekty v České republice protikorupční program přizpůsobený požadavkům Protikorupčního indexu firem obranného průmyslu, který spravuje ve spolupráci s jinými národními pobočkami Transparency International UK.
 
Jedná se o komplexní soubor zásad a opatření, které potírají korupci a netransparentnost ve všech myslitelných formách. Zahrnuje pravidla pro vztahy se zákazníky, subdodavateli či příjemci sponzorských darů. Kromě rozsáhlého dokumentu zveřejněného na websitech společností zahrnuje protikorupční program i etický kodex, prováděcí směrnici a průběžné protikorupční vzdělávání.
 
„Protikorupční program zaváděný ve spolupráci s Transparency International odráží zásady, které v automobilce Tatra platí již od jejího převzetí novými vlastníky v roce 2013. Kromě rizik vnější korupce se zaměřuje i na prevenci korupce vnitřní, tedy možnosti okrádání společnosti vlastními zaměstnanci, která je stejně nebezpečná. Jsme přesvědčeni, že tento preventivní protikorupční program podpoří dobré jméno nejen doma, ale i u našich zahraničních partnerů,“ vysvětluje tiskový mluvčí Tatra Trucks Andrej Čírtek.
 
Radim Bureš, programový ředitel Transparency International, uvádí: „Tatra Trucks a Czechoslovak Group patří mezi první subjekty, které v ČR aktivně reagovaly na existenci Protikorupčního indexu firem obranného průmyslu a zavedly protikorupční program v souladu s doporučeními Transparency International. Doufáme, že tento krok významných českých průmyslových firem, které v úhrnu představují 12 miliard Kč obratu a necelé 4000 zaměstnanců, bude motivovat i další hráče českého obranného průmyslu.“
 
Martin Bednarz, generální ředitel Tatra Trucks, k zavedení protikorupčního programu sdělil: „Jeho přijetí je důkazem, že Tatra odmítá korupci ve všech jejích formách a hodlá tento postoj jasně komunikovat svým zaměstnancům i svým obchodním partnerům.“
 
Za protikorupční program a jeho implementaci je na úrovni představenstva zodpovědný jeho místopředseda a zároveň generální ředitel Martin Bednarz, na úrovni managementu je odpovědná personální ředitelka Hana Bobrovská, jejíž úsek spravuje i protikorupční linku.
 
Czechoslovak Group je holding, který podporuje a rozvíjí aktivity tradičních českých a slovenských společností v oblasti obranné i civilní průmyslové produkce. Skupina Czechoslovak Group v nedávných dnech koupila od indické firmy Ashok Leyland automobilku Avia.