první auto za bitcoiny | Aktuality | autoweek.cz

První auto za bitcoiny

První auto za bitcoiny

10.12.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Virtuální měna bitcoin byla poprvé v historii použita pro zaplacení při koupi automobilu. Symbolicky šlo o revoluční vozidlo Tesla Model S, které bylo za bitcoiny prodáno v Kalifornii.

Prodejce luxusních automobilů Lamborghini v Newport Beach v Kalifornii se stal prvním, kdo akceptoval platbu virtuální měnou bitcoin při prodeji automobilu Tesla Model S. Cena vozu byla 103 000 dolarů (2,06 milionu Kč).  Kupující z Floridy, který si přeje zůstat v anonymitě, za něj zaplatil 91,4 bitcoinu.

Majitel prodejny Cedric Davy uvedl, že jej zájemce z Floridy zavolal, protože nabízenou platbu bitcoiny mu před tím odmítlo několik dealerů.  "Už jsme o tom slyšeli dřív, ale nebyli jsme s tím moc důvěrně obeznámeni, takže jsme si udělali své domácí úkoly a hledali způsob, jak tu částku převést na dolary," uvedl Davy. Využili k tomu službu BitPay, zprostředkovávající platby v bitcoinech.

Pro Davyho to byl dobrý tah. Po zveřejnění této informace se na něj okamžitě obrátilo dalších deset zájemců o koupi auta za bitcoiny. Po světě se objevuje stále více prodejců, kteří akceptují platbu bitcoiny. Kalifornský prodejce Lamborghini se ale stal prvním, kdo ji přijal za automobil.

V principu ale vůbec není jisté, zda skutečně šlo o první platbu bitcoiny za auto. Tesla Motor totiž většinu svých aut prodává přes internet a dodává je přímo z továrny zákazníkům. Celá transakce probíhá online. Tesla Motor odmítá komentovat, zda při prodeji svých aut akceptuje i platbu bitcoiny.

Platba bitcoiny by mohla přinést velké úspory kupujícím nejluxusnějších automobilů dodávaných na základě individuální objednávky, protože by umožnila platit přímo výrobci namísto složitého převádění různých měn.

Bitcoin (BTC) je virtuální měnou umožňující přímé platby. Bitcoin byl vytvořen v roce 2009 a obchoduje se s ním na celosvětové počítačové síti. Hodnota bitcoinu není stanovena žádnou centrální bankou, ale vychází pouze z důvěry těch, kteří tuto měnu používají.

Zájem o používání virtuální měny bitcoin dramaticky vzrostl poté, co její hodnota v krátké době vzrostla na 1007 USD (20 180 Kč), přičemž nyní už to je 1013 USD. Jako doklad deflačního růstu hodnoty bitcoinu bývá udáván Nor Kristoffer Koch, který si pořídil bitcoiny za asi 600 Kč, ale zapomněl přístupové heslo ke své virtuální peněžence. Když si na něj po čtyřech letech vzpomněl, zjistil, že hodnota jeho virtuálního účtu překročila 16 milionů Kč!

Některé banky (Banque de France nebo čínská centrální banka) ale varují finanční instituce před používáním bitcoinu, protože nelze zaručit proměnu této měny ve skutečné peníze. Především v Číně obliba bitcoinu rychle roste mj. i vzhledem k obtížím při proměně jüanů za jiné měny.