první moia na techcrunch 2017 v berlíně | Aktuality | autoweek.cz

První Moia na TechCrunch 2017 v Berlíně

První Moia na TechCrunch 2017 v Berlíně

05.12.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nová značka koncernu Volkswagen Moia představuje poprvé na světě koncept spolujízdy s elektromobilem pro sdílené cestování. Nová berlínská společnost představuje koncept nové podoby spolujízdy po 12 měsících vývoje - s elektrickým pohonem a prostorem až pro šest cestujících.
Moia, nově založená společnost koncernu Volkswagen pro oblast mobility, představuje rok po svém vzniku komplexní koncept spolujízdy. Moia poskytuje nové možnosti mobility, které výrazně sníží intenzitu dopravy ve velkých městech. Startup představuje svůj ekosystém pro spolujízdu s misí „O milion vozů méně na silnicích“ na akci TechCrunch v Berlíně. Na této akci slaví premiéru také automobil Moia vlastní konstrukce, který má zcela elektrický pohon a je optimalizován pro služby spolujízdy.
 
Moia hodlá snížit počet automobilů ve velkých městech o milion
Nová nabídka mobility sníží intenzitu dopravy ve velkých městech. Prvním projektem je spuštění kompletního ekosystému včetně nově zkonstruovaného automobilu v Hamburku koncem roku 2018. Možné budou různé modely provozování, které lze dále rozvíjet ve spolupráci s velkoměsty a partnery.
 
 „Naši činnost jsme zahájili před jedním rokem na akci TechCrunch v Londýně s vizí navazovat partnerství s velkými městy, abychom zvýšili efektivitu dopravy v jejich ulicích. Chceme vytvořit řešení pro typické dopravní problémy, jimž velkoměsta čelí, jako je intenzita dopravy, znečištění vzduchu, emise hluku nebo nedostatek místa, a současně jim pomoci s realizací jejich cílů v oblasti trvalé udržitelnosti. Během krátké doby jsme položili základy k tomu, abychom nabídku mobility ve městech rozšířili o novou alternativu. V roce 2018 budeme připraveni na spuštění našeho konceptu spolujízdy v mezinárodním měřítku a učiníme první kroky ke splnění našeho cíle snížit počet automobilů ve velkých městech v Evropě a USA do roku 2025 o jeden milion. Budeme schopni nabídnout kompletní hodnotový řetězec v rámci spolujízdy - dle požadavku zákazníka – nebo jen jeho části,“ říká Ole Harms, generální ředitel společnosti Moia.
 
Posledním chybějícím dílem kompletního systému spolujízdy je automobil Moia, který se veřejnosti poprvé představuje na akci TechCrunch. Kromě tohoto vozu zahrnuje systém také zákaznickou aplikaci, jejímž prostřednictvím si mohou cestující rezervovat služby Moia a platit za ně. Aplikace před rezervací jízdy ukazuje, které automobily jsou k dispozici a kolik bude jízda stát. Algoritmus pro spolujízdu dá dohromady cestující s podobnými cíli, aby se zvýšilo využití kapacity každého automobilu a nedocházelo ke zbytečnému prodlužování trasy. Systém je završen aplikací pro řidiče a komplexním řízením vozového parku.
 
Jediný šestimístný elektromobil pro spolujízdu
Automobil Moia je jediný elektromobil na světě, který poskytuje vnitřní prostor pro komfortní přepravu až šesti cestujících. Prostorný interiér se samostatnými sedadly nabízí velkorysý prostor pro nohy a dostatek místa pro snadné nastupování ke každému sedadlu. Automobil byl vyvinut a zkonstruován výhradně pro služby spolujízdy s cílem zajistit, aby byla každá cesta komfortní.
 
Dokonce i cestující, kteří si nepřejí žádný kontakt s ostatními cestujícími, by se měli uvnitř tohoto vozu cítit komfortně. Sedadla jsou vybavena komfortními prvky, jako jsou například ztlumitelné bodové svítilny a vstupy USB. Každý vůz nabízí také rychlé Wi-Fi pro cestující. Optimalizované automatické ovládání dveří a madlo usnadňují nastupování a vystupování.
 
Rekordní doba výroby díky rychlým procesům
Volkswagen Užitkové vozy a Volkswagen Osnabrück naplánovaly, vyvinuly a vyrobily automobil Moia během rekordně krátké doby pouhých 10 měsíců. Tohoto úspěchu bylo možné dosáhnout mj. i využitím rychlých procesů v závodě Osnabrück. Elektromobil má dojezd více než 300 km podle metodiky WLTP a jeho akumulátory lze nabít na 80 % kapacity za 30 minut.
 
Automobil Moia zažije svůj debut příští rok v ulicích Hamburku. Moia testuje novou službu od října 2017 v Hannoveru a průběžně vyvíjí její komponenty v reálném čase. Proces společného vývoje Moia je nedílnou součástí tohoto testu, který zahrnuje flotilu 20 vozů Volkswagen T6 Multivan.
 
  • První Moia na TechCrunch 2017 v Berlíně
  • První Moia na TechCrunch 2017 v Berlíně
  • První Moia na TechCrunch 2017 v Berlíně
  • První Moia na TechCrunch 2017 v Berlíně