první nabíjecí stanice ionity v čr bude u čerpací stanice omv | Aktuality | autoweek.cz

První nabíjecí stanice Ionity v ČR bude u čerpací stanice OMV

První nabíjecí stanice Ionity v ČR bude u čerpací stanice OMV

27.08.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Síť rychlodobíjecích stanic Ionity s výkonem až 350 kW vstupuje oficiálně do České republiky. První nabíjecí stanice Ionity v České republice bude otevřena u čerpací stanice OMV Beroun-jih na dálnici D5 v druhé polovině září.
Ve druhé polovině září bude u čerpací stanice OMV Beroun-jih na dálnici D5 ve směru do Prahy bude otevřena první rychlodobíjecí stanice sítě Ionity v ČR. Každá ze čtyř instalovaných jednotek je schopna dobíjet prostřednictvím standardního konektoru CCS2 elektromobily s využitím výkonu až 350 kW.
 
Mnichovská společnost Ionity je společný projekt automobilek BMW, Daimler, Ford a VW Group se značkami Audi a Porsche. Do České republiky přináší nejpokrokovější technologii dobíjení elektromobilů a přispívá k rozšíření praktického využití elektromobility.
 
Novou dobíjecí stanicí v ČR rozšiřuje Ionity spolupráci se společností OMV, která se osvědčila v Rakousku a dalších zemích. Tato spolupráce si klade za cíl vybudovat do konce roku 2020 v Evropě až 400 dobíjecích lokalit Ionity. Také u čerpacích stanic OMV v ČR je naplánována výstavba dalších stanic.
 
Běžné dobíjecí stanice, instalované na našem území poskytují výkon zpravidla do 22 kW, a současná česká nejrozšířenější síť rychlodobíjecích stanic společnosti ČEZ nabízí výkon 50 kW. U stanic Ionity lze dobíjet několikanásobně rychleji všechna vozidla, která podporují rychlodobíjení a používají kombinovaný nabíjecí systém (CCS), což je nejpoužívanější evropský standard. Stanice si díky chytré komunikaci s elektromobilem sama zjistí maximální možný nabíjecí výkon vozu a optimalizuje proces dobíjení tak, aby byl co možná nejrychlejší. Doba nabití akumulátoru závisí na jeho kapacitě a na maximálním možném dobíjecím výkonu auta. Reálně lze dosáhnout dobití na 80 % kapacity během přibližně 30 minut. V brzké době se očekává představení nové generace elektromobilů, která bude schopna plně využít potenciálu Ionity.
 
Využití rychlonabíjecí stanice Ionity bude v současnosti v České republice bez ohledu na dobu nabíjení či kapacitu baterie vozu zpoplatněno jednorázovou částkou 205 Kč. Fakturaci provádí systém automaticky a doklad je uživateli zaslán e-mailem. Pro platbu je možné jednoduše využít karty RFID vydané jakýmkoli poskytovatelem služeb Ionity. Během bezkontaktní platby odečte systém příslušnou částku z kreditu. Kromě toho lze pomocí aplikace nebo webu Ionity zaplatit také platební kartou.
 
  • První nabíjecí stanice Ionity v ČR bude u čerpací stanice OMV
  • První nabíjecí stanice Ionity v ČR bude u čerpací stanice OMV
  • První nabíjecí stanice Ionity v ČR bude u čerpací stanice OMV