první náčrty škody scala s otevřenou karoserií | Aktuality | autoweek.cz

První náčrty Škody Scala s otevřenou karoserií

První náčrty Škody Scala s otevřenou karoserií

21.03.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Žáci Škoda Akademie pracují na sedmém žákovském voze. Ambiciózního projektu se v roce 2020 účastní 20 žáků, kteří se rozhodli, že navrhnou a postaví model s otevřenou karoserií spider na bázi nového kompaktního modelu Škoda Scala.
S velkým nasazením a kreativitou pracuje už několik měsíců 20 žáků Středního odborného učiliště strojírenského Škoda Auto již na sedmé studii žákovského vozu. V letošním roce se rozhodli pro kompaktní spider, vycházející z modelu Škoda Scala. Dorost mladoboleslavské automobilky při tom podporují vývojáři a zkušení pracovníci Škoda Auto z oblastí technického vývoje, designu a výroby. Tento zatím bezejmenný koncept, který sami žáci podle vlastního návrhu také staví, bude veřejnosti představen začátkem června.

Poprvé v historii bude základem žákovského vozu kompaktní model Scala, která byla poprvé představen na konci roku 2018 a od té doby zaujímá důležitou roli v produktové nabídce české  automobilky. Jeho čisté linie a emotivní tvary mají, podle představ žáků, u verze spider ještě více vyniknout a umocnit dynamiku vozu.

Důležitou zastávkou žáků na cestě k oficiální červnové prezentaci nového konceptu byla návštěva oddělení Škoda Design v Mladé Boleslavi. Šéfdesignerovi Oliveru Stefanimu a členům jeho týmu mohli nahlížet přes rameno při jejich každodenní práci a sami s pomocí odborníků vyhotovili první skici budoucího žákovského vozu.

„Kreslení je i přes širší využití počítačů a simulací stále ještě podstatnou součástí práce automobilového designéra. S každou čárkou se studie stává reálnější. Skica je prvním z mnoha kroků na dlouhé a napínavé cestě za novým vozem,“ vysvětluje vedoucí oddělení Škoda Design Oliver Stefani.
Při vytváření prvních návrhů a skic se žákům dostalo pomoci a cenných rad od všech zaměstnanců oddělení Škoda Design, oni zase profesionály přesvědčili svým zápalem a ochotou pojímat nové myšlenky.

„Všichni účastníci od samého začátku projevovali velké nadšení a rozhodnost. Jejich skici jsou skutečně působivé, koncept se mi velice líbí,“ říká koordinátor designu exteriéru značky Škoda Jiří Hadaščok.

Každoroční projekt žákovského vozu demonstruje vysokou kvalitu vzdělávání na Středním odborném učilišti strojírenském Škoda Auto v Mladé Boleslavi, které existuje už více než 90 let. Navrhnout a následně i vlastnoručně vyrobit koncept vozu představuje pro všechny účastníky vrchol jejich studia. Je to jedinečná příležitost, jak získat praktické zkušenosti již během vzdělávání.

„Všichni máme velkou radost z toho, že můžeme být součástí tohoto projektu. Kde jinde dostanete už jako student možnost do automobilu zapracovat své vlastní nápady a vize, a vůz pak skutečně i sami vyrobit? Už samotné kreslení našich prvních skic nás neuvěřitelně bavilo. Od Olivera Stefaniho a od jeho týmu jsme se hodně naučili,“ říká Vojtěch Špitálský.

Tradice studií žákovských vozů začala v roce 2014. Od té doby si žáci Středního odborného učiliště Škoda Auto v Mladé Boleslavi mohou každý rok navrhnout, zrekonstruovat a následně i sami postavit mimořádný koncept vozu. Každý z těchto konceptů ztělesňuje kreativitu a nasazení dorostu Škoda Auto.
  • První náčrty Škody Scala s otevřenou karoserií
  • První náčrty Škody Scala s otevřenou karoserií
  • První náčrty Škody Scala s otevřenou karoserií
  • První náčrty Škody Scala s otevřenou karoserií
  • První náčrty Škody Scala s otevřenou karoserií