vysoké ceny benzinu vadí i supermarketům | Trendy | autoweek.cz

Vysoké ceny benzinu vadí i supermarketům

Vysoké ceny benzinu vadí i supermarketům

21.06.2011 | Rybecká Ivana | Aktuality

Britské supermarkety viní z poklesu v tržbách vyděračské ceny benzinu.

Supermarket Tesco a president AA Edmund King tvrdí, že drahé pohonné hmoty nepříznivě ovlivňují tržby. Britské Tesco v posledních třech měsících zaznamenalo mírný pokles. Jeho mluvčí uvedl, že mnozí britští zákazníci jsou nuceni přesměrovat své výdaje ve prospěch benzinu na úkor svých obvyklých nákupů.

President AA Edmund King řekl, že vysoké ceny pohonných hmot zabraňují obnově hospodářství a volá po škrtech v sazbě spotřební daně. „Vláda před volbami slibovala stabilizovat cenu pohonných hmot,“ řekl. „Jestliže někdy nastala doba udělat něco s vysokými cenami pohonných hmot, pak je to nyní. Motoristé šetří palivo a jezdí méně. Supermarkety Tesco a Sainsbury uvádějí, že lidé šetří na jídle. Vysoké ceny pohonných hmot tlumí ekonomický růst.“ Tesco uvádí, že ve srovnání se stejným obdobím loňského roku jeho prodej klesl za 13 týdnů do 28. května o 0,1 %. Oproti poklesu v předchozím čtvrtletí, které bylo 0,7 %, však došlo k malému zlepšení.

Mluvčí AA řekl, že je těžké přesně stanovit o kolik by vláda měla daň snížit, ale řekl, že pokles v cenách ropy by se měl promítnout do cen pohonných hmot. Cena ropy klesla, když se náklady na výrobu snížily, ale AA říká, že by měly klesnout i ceny pohonných hmot.

Mluvčí AA rovněž požaduje větší transparentnost v cenách paliva. „V roce 2008 byla cena ropy o 15-20 % vyšší, ale ceny u čerpadel byly nižší.“

AA požaduje zajištění regulátora, který by odhaloval, kde u současných cen vznikají přidané náklady. „Bez transparentnosti trhu s ropou a pohonnými hmotami ale i regulátora, který zajistí regulérní ceny, jsou řidiči, spotřebitelé a celý národ vystaveni okrádání kýmkoli, kdo si chce nahrabat,“ říká Edmund King.