první rok blablacar v české republice | Aktuality | autoweek.cz

První rok BlaBlaCar v České republice

První rok BlaBlaCar v České republice

14.01.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Je tomu rok, co celosvětová platforma zprostředkující spolujízdu BlaBlaCar vstoupila na český a slovenský trh.
Spolujízda šetří čas i peníze
BlaBlaCar je největší komunita pro spolujízdu na světě. Spojuje řidiče s volnými místy v autě a cestující na stejné trase. Umožňuje řidičům podělit se o náklady na cestu. Základní principy spolujízdy jsou nejezdit pro generování zisku a jezdit i v případě, že se nenajde nikdo ke spolujízdě.
 
Myšlenka sdílené dopravy BlaBlaCar vznikla před lety ve Francii. Webová a mobilní platforma řidičům umožňuje nabídnout na již naplánované meziměstské trase volná místa v autě, čímž cestující a řidič sdílejí náklady. Liší se tak od platforem typu Uber, které jsou provozovány čistě za účelem zisku především v rámci měst, nebo od stopování, oproti kterému poskytuje větší bezpečí a jistotu.
 
Klíčová je vzájemná důvěra
Služba je založena na důvěře - řidiči s negativními hodnoceními jsou vyřazeni z platformy. Studie Trust Age, připravená společností BlaBlaCar ve spolupráci s New York University, ukázala, že uživatelům této sdílené služby s úplným profilem věří ostatní uživatelé zhruba o 30 % více než například kolegům z práce nebo svým sousedům.
 
Platforma je vyvinuta tak, aby vytvářela bezpečné a důvěryhodné prostředí, v němž mají členové vlastní profily s historií a vzájemným hodnocením. Mohou uvést, jak komunikativní během spolujízdy jsou - od Bla (málo) po BlaBlaBla (hodně). Odtud pochází název BlaBlaCar. Z hodnocení vyplývá, že 86 % uživatelů si povídá, jen 1 % vůbec ne.
 
Služba BlaBlaCar úspěšně funguje již několik let. Komunita už má 40 milionů členů a každý měsíc počet uživatelů roste o 1,5 milionu nových. Čtvrtletně tato služba přepraví 12 milionů cestujících.

„Aplikace BlaBlaCar zvyšuje důvěru mezi řidičem a spolucestujícími navzájem. Přes službu se přepravují jen registrovaní členové. Prostřednictvím jejich profilu, který obsahuje fotku, hodnocení a zkušenosti ostatních cestujících z předchozích jízd nebo například napojení na jiné sociální sítě. Všechny tyto informace dodávají uživatelům větší důvěryhodnost a jistotu při sdílení cesty,“ dodává k fungování služby Country manager BlaBlaCaru Pavel Prouza.
 
BlaBlaCar v ČR
Vstupem na český a slovenský trh BlaBlaCar rozšířil své působení na 22 zemí po celém světě. Během prvního roku si členové BlaBlaCar v Česku a na Slovensku navzájem nabídli 1 682 217 volných míst ke svezení, přičemž součet nabízených tras činí bezmála 136 milionů km. Nejčastěji řidiči vyjíždějí z Prahy. Mezi nejžádanějšími trasami v uplynulém roce figurovaly tradičně Praha-Brno, Praha-Plzeň a Brno-Olomouc. Stále častěji lidé službu využívají i mezinárodně, typicky do nejbližších slovenských a německých měst, nejčastěji do Bratislavy, Norimberka a Mnichova.
 
Výsledky za první rok potvrzují, že cestující využívají službu spíš na delší vzdálenosti. Průměrná délka trasy činila v loňském roce 197 km, což zhruba odpovídá jízdě z Brna do Prahy. je to méně než je celkový průměr BlaBlaCaru (310 km - na Slovensku je to dokonce 317 km).
 
Před Vánocemi, kdy lidé bez předchozí rezervace často marně hledají spoj, kterým by se dostali domů na svátky, zažila spolujízda nebývalý nápor. Přes sdílenou platformu se během předvánočního týdne uskutečnilo téměř 11 000 jízd z nebo do Prahy, oproti běžnému týdnu, kdy je jízd okolo 7000.

Na rozdíl od většiny zemí (např. vč. Polska) služba zatím v České republice není zpoplatněna. Počítá se s tím od přelomu let 2017 a 2018. Do té doby bude rozhodnuto jak o formě placení (platby on-line nebo předplatné), tak i o výši - předpokládá se v rozsahu 10-15 % z ceny, která je v současné době doporučena na 0,8 Kč/km s rozptylem 0,4-1,2 Kč. V současné době BlaBlaCar působí s nulovým obratem.
 
Uživatelé v ČR
Z průzkumu mezi uživateli spolujízdy v České republice vyplynulo, že v uplynulém roce byla pro 61 % cestujících nejdůležitější kombinace ceny a rychlosti. Řidiči nabídnutím volných míst v autě ušetří až 70 % nákladů na cestu. Kromě toho, že spolujízda šetří čas a peníze, jedná se rovněž o společenskou událost. Potvrzuje to fakt, že podle průzkumu společnosti BlaBlaCar, více jak tři čtvrtiny (77 %) cestujících si během spolujízdy rádo povídá s řidičem nebo ostatními spolucestujícími.
 
V České republice je spolujízda dojednávána jen ze 45 % prostřednictvím mobilních platforem a 55 % pomocí počítače, zatímco jinde je využití mobilů mnohem rozšířenější (v Turecku přes 80 %).

Co se týče průměrného věku, využívají službu na obou stranách nejčastěji lidé okolo třicítky. Řidiči bývají zpravidla starší - 32 let, cestující v průměru okolo 28 let.
 
  • První rok BlaBlaCar v České republice
  • První rok BlaBlaCar v České republice
  • První rok BlaBlaCar v České republice
  • První rok BlaBlaCar v České republice