první stovka pro čez | Aktuality | autoweek.cz

První stovka pro ČEZ

První stovka pro ČEZ

19.07.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Síť veřejných dobíjecích míst pro elektromobily provozovaná Skupinou ČEZ se rozšířila o jubilejní stojan číslo 100 v Praze na Poděbradské ulici. Stalo se tak téměř přesně rok od chvíle, kdy v Jablonci nad Nisou zahájil provoz stojan číslo 50.
Síť rychlého veřejného dobíjení ČEZ jako první v ČR hlásí 100 stanic. Počet rychlodobíjecích stanic, tzn. s výkonem 50 kW, v barvách ČEZ se během roku zdvojnásobil. Dalších téměř 60 stanic umožňuje tzv. normální dobíjení.
 
Do konce roku by počet rychlodobíjecích stanic provozovaných Skupinou ČEZ měl dosáhnout 200. ČEZ plánuje v brzké době přejít na rychlonabíjecí stanice s výkonem 100 kW. Prostřednictvím dotačních titulů z Operačního programu Doprava na výstavbu páteřní národní sítě, řízeného ministerstvem dopravy, by během čtyř let mělo vzniknout 500 rychlodobíjecích stanic.
 
Jubilejní stojan ABB je vybavený DC konektory s nabíjecími standardy CHAdeMO a CCS o výkonu až 50 kW. Dobití na 80 % kapacity akumulátorů většiny elektromobilů zvládne do 20 minut. Součástí dobíjecí stanice je také AC nabíjení se standardním konektorem Mennekes, který umožňuje nabíjení s výkonem až do 22 kW. Výstavba stanice v Poděbradské ulici byla financována díky prostředkům z dvojice grantů evropského programu CEF (Connecting Europe Facility), v jehož výzvách ČEZ v minulosti uspěl.
 
Podle ČEZ je u nás v současné době v provozu asi 3000 elektromobilů s akumulátory, ale předpokládá, že už v roce 2020 bude dodáno za rok 3000 nových elektromobilů. Jedna nabíjecí stanice by v průměru měla připadnout na deset elektromobilů.
 
Zvyšující se poptávce po řešeních z oblasti elektromobility vychází Skupina ČEZ vstříc nejen zahušťováním dobíjecí infrastruktury, ale také nabídkou souvisejících produktů a řešení pro všechny typy zákazníků.
 
„Počet elektromobilů na českých silnicích dynamicky roste a momentálně se blíží třítisícové hranici. Evropa vidí v elektromobilitě budoucnost dopravy, takže s výstavbou veřejné dobíjecí infrastruktury skutečně nemá smysl otálet. Odhadujeme, že letos se objem elektřiny odebrané na všech našich stojanech posune až k hranici 1,5 milionu kWh a příští rok výrazně přesáhne 2 miliony kWh, což je např. ekvivalent 40 000 resp. 50 000 plných dobití elektromobilu střední třídy. V současné době stanice otevíráme v průměru jednu za týden,“ říká člen představenstva a ředitel divize obchod a strategie ČEZ Pavel Cyrani.
 
„Ministerstvo dopravy podporuje rozvoj elektromobility, která podstatně přispívá ke zlepšení kvality ovzduší ve městech. Nejde ale jen o snížení emisí - současně s tím se doprava i znatelně ztiší. V posledních měsících pozorujeme také nárůst cestování elektrickými auty na delší vzdálenosti, což usnadňuje stále hustší síť veřejných dobíjecích stanic u hlavních tahů. Prostřednictvím dotačních titulů z Operačního programu Doprava na výstavbu páteřní národní sítě chceme jako ministerstvo tento trend významně urychlit. Během čtyř let by tak v rámci stejného počtu samostatných výzev mělo vzniknout 500 rychlodobíjecích stanic,“ popsal plány rozvoje dobíjecí infrastruktury první náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.
 
Síť veřejných dobíjecích stanic Skupiny ČEZ začala vznikat v roce 2012. V lednu před sedmi lety zahájila pod vlajkou ČEZ provoz první klasická dobíjecí stanice a 20. září stejného roku ji následovala první rychlodobíjecí stanice umístěná před centrálou společnosti v Duhové ulici. Všechny stojany loni do akumulátorů elektromobilů úhrnně dodaly téměř 1 milion kWh elektřiny. Standardem v síti rychlodobíjecích stanic ČEZ je stojan ABB se stejnými parametry jako jubilejní v Poděbradské ulici.
 
Společnost ČEZ Prodej začala letos na jaře poskytovat elektromobilitu jako komplexní službu pro domácnosti a živnostníky. Společně s koupeným vozem (k dispozici jsou tři značky a pět typů elektromobilů) nabízí také wallbox, kontrolu dostatečné robustnosti elektroinstalace pro domácí dobíjení, čip pro dobíjení ve veřejných stanicích nebo zelenou elektřinu pro domácnosti elektromobilistů. ČEZ Prodej nabízí zároveň financování koupě elektromobilu prostřednictvím výhodného úvěru.
 
Společnost ČEZ ESCO současně nabízí širokou paletu souvisejících služeb a produktů pro firmy, municipality a kraje. Jde např. o návrh a instalaci dobíjecích stanic na klíč, elektrifikaci automobilových flotil, platformy pro dobíjení, včetně IT řešení, pronájmy či prodeje elektromobilů nebo wallboxy a kabely pro dobíjení. Pro samosprávy ČEZ nabízí realizaci a provoz dobíjecích stanic pro elektrobusy či návrhy konceptu elektromobility pro jednotlivá města a regiony. Mezi významné zákazníky poslední doby patří Dopravní podnik hl. m. Prahy nebo Ústecký kraj.

  • První stovka pro ČEZ
  • První stovka pro ČEZ
  • První stovka pro ČEZ