první taxi bez řidiče jezdí v singapuru | Aktuality | autoweek.cz

První taxi bez řidiče jezdí v Singapuru

První taxi bez řidiče jezdí v Singapuru

29.08.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V Singapuru začaly první testovací jízdy plně autonomních taxíků pro zákazníky v ulicích města. Za volantem robotického taxi zatím sedí technik, který kontroluje správnou činnost všech systémů. Projekt připravila firma nuTonomy z Massachusetts.
Singapurská developerská společnost Highland Capital Partners pozvala skupinu lidí, aby si stáhli aplikaci, která jim umožní zdarma využívat robotická taxi v oblasti západního Singapuru. Na základě jejich poznatků by měla být tato služba v plném rozsahu se stovkou robo-taxi pro veřejnost uvedena v roce 2018. Projekt připravila americká firma nuTonomy z Massachusetts.
 
Pro zkušební provoz se využívají šest elektromobilů Mitsubishi i-MiEV a Renault zoe. V rámci zkušebního provozu na místě řidiče sedí inženýr, který kontroluje správnou činnost všech systémů a je připraven zasáhnout, pokud by to bylo potřeba. Společnost nuTonomy už ověřovala svůj systém se skupinou vozidel Mitsubishi i-MiEV v „testovacím“ městě MCity v Ann Arbor ve státě Michigan.
                                                                                                                    
Podobné projekty se ve spolupráci s různými automobilkami (v poslední době o tom zveřejnily informace společnosti Volvo, Ford, Delphi Automotive či izraelský dodavatel softwaru Mobileye) zkoušejí i jinde po světě. Velmi aktivní ve vývoji autonomních taxi je například společnost Uber. Projekt nuTonomy v Singapuru ale je první, který tato vozidla dává k dispozici zákazníkům k provozu v ulicích města.

Zajímavostí je, že firma nuTonomy, splupracující s MIT, je nepřímo podporována automobilkou Ford.
  • První taxi bez řidiče jezdí v Singapuru
  • První taxi bez řidiče jezdí v Singapuru
  • První taxi bez řidiče jezdí v Singapuru