první veřejná cng plnicí stanice na písecku | Aktuality | autoweek.cz

První veřejná CNG plnicí stanice na Písecku

První veřejná CNG plnicí stanice na Písecku

11.04.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Slavnostně se otevírá již 46. veřejná plnicí stanice na stlačený zemní plyn. Jedná se o CNG stanici v Písku. První veřejná CNG stanice na Písecku je umístěna v průmyslové zóně u píseckého Jitexu.

Provozovatelem nově otevřené veřejné plnicí CNG stanice v Písku je zlínská společnost Zliner Energy, a.s. Výhradním dovozcem a dodavatelem plnicího zařízení v ČR je společnost Motor Jikov Strojírenská a.s. v Soběslavi.

Denní výkon stanice je 2000 m³ zemního plynu, což stačí k naplnění přibližně 100 osobních vozů za den. Kapacita se ale může zdvojnásobit.

Tato stanice vznikla především díky zájmu společnosti ČSAD Autobusy České Budějovice a.s., která se již v loňském roce rozhodla pro pohon CNG. Provoz CNG autobusů vyzkoušela v Českém Krumlově, a protože z tohoto pohonu byli všichni nadšeni, rozhodl se dopravce pořídit další CNG vozidla, tentokrát pro Písek. Písek je tedy druhým jihočeským městem, kde jsou do ostrého městského provozu nasazeny zatím dva CNG autobusy.

K nynějším dvěma vozům objednal dopravce ČSAD Autobusy České Budějovice a.s. dalších sedm a ve druhé polovině roku by měl mít kolem 20 vozů na CNG. To je desetina vozového parku, který představuje 200-210 vozidel podle sezóny.

Pronajímat autobusy s pohonem na CNG bude pro městského dopravce v Písku ČSAD Autobusy České Budějovice a.s. Zliner Energy, a.s. Stanice bude dále sloužit nejenom projíždějícím uživatelům CNG, ale o čerpání by mohli projevit zájem také podnikatelé z Písecka. V celém píseckém okresu doposud žádná veřejná plnička CNG nefunguje a v celém Jihočeském kraji jich je jen málo.

Stavebně projektu zajistila firma Kočí a.s. „Na stavbě provádíme zemní práce, zpevnění plochy, přípojky plynu a elektro a dodáme zastřešení nad plnícím stojanem a informační panely. Vše v ceně přibližně 1 milion korun bez DPH,“ informoval o projektu obchodně-technický ředitel Kočí a.s. Jan Jelínek.

„Spolupráce s akciovou společností Kočí se nám osvědčila. Známe ji jako pružnou, rychlou, a současně spolehlivou firmu. Rovněž blízkost sídla firmy od staveniště a její dobrá nabídka sehrály svoji roli,“ řekl o naší firmě JUDr. Jiří Vohnout z Motor Jikov Strojírenská a.s.

Kompresorová stanice technologie německé firmy Schwelm Anlagentechnik GmbH s velkým zásobníkem stlačeného zemního plynu postačí i pro plnění velkých nádrží CNG. Výdejní stojan má dvě hadice s možností plnění nádrží osobních i nákladních automobilů a autobusů. Jakmile vzrostou požadavky zákazníků, bude stanice vybavena ještě druhým kompresorem.

Veřejná CNG stanice Písek - průmyslový areál Jitex - GPS souřadnice: 49°18‘17.625“N, 14°8‘1.024“E.