první „vodíková“ dobíjecí stanice je v řeži | Aktuality | autoweek.cz

První „vodíková“ dobíjecí stanice je v Řeži

První „vodíková“ dobíjecí stanice je v Řeži

12.12.2018 | Rybecký Vladimír | Trendy

ČEZ v Řeži otevřel první dobíjecí stanici pro elektromobily v České republice využívající také elektrickou energii získávanou pomocí palivových článků. Střešní fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu a její přebytky se skladují ve formě vodíku jako v akumulátoru.

Elektromobilisté mohou dobíjet elektrickou energii v unikátní dobíjecí stanici ve středočeské Řeži. Slavnostní křest dobíječky proběhl za účasti starostky obce Veroniky Kristové a generálního ředitele ÚJV Řež Daniela Jiřičky.
 
Dobíjecí stanice je prostřednictvím lokální sítě technicko-inženýrské společnosti ÚJV Řež, u jejíhož areálu se nachází, propojená s vodíkovým hospodářstvím. Za slunečných dnů vyrábějí elektřinu fotovoltaické panely umístěné na střeše jedné z budov areálu technicko-inženýrské společnosti ÚJV Řež, člena Skupiny ČEZ. Nespotřebovanou energii elektrolyzér přeměňuje na vodík. Jakmile se zatáhne nebo setmí, palivový článek může přeměnit vodík ze zásobníku zpět na elektrický proud.
 
Nová dobíjecí stanice v Řeži je první veřejné zařízení svého druhu v České republice. Patří ke stanicím normálního dobíjení s dvěma koncovkami Mennekes o výkonu 2 x 22 kW. Předpokládá se, že hlavními uživateli budou zaměstnanci a dodavatelé dojíždějící do areálu ÚJV Řež, pro které délka nabíjení v rozsahu jedné až tří hodin není nijak omezující.
 
Součástí slavnostního otevření dobíjecí stanice byla také prezentace dvou užitkových vozidel s elektrickým pohonem, která budou vybavena také zařízením pro zvýšení dojezdu na bázi palivových článků. Ty získávají energii právě z kapalného vodíku. Jedná se o malý rozvážkový experimentální automobil HyVan a komunální vozidlo E-Zebra od českého výrobce Zebra Group.
 
„Špičkové vědecko-technické pracoviště ÚJV Řež díky svému renomé přitahuje domácí i zahraniční odborníky. S tím, jak roste počet našich obyvatel i přijíždějících hostů, zvyšuje se i dopravní zatížení v obci. Budeme rádi, když nová dobíjecí stanice podpoří čisté a tiché elektromobily na úkor běžných aut. Chceme, aby se u nás žilo dobře, a k tomu e-mobilita rozhodně přispěje,“ uvedla starostka obce Husinec-Řež Veronika Kristová. 
 
„Uplatněním vodíkových technologií v energetice i v dopravě se ÚJV Řež úspěšně věnuje více než deset let a dobíjecí stanice pro elektromobily propojená s vodíkem do tohoto konceptu zapadá. Kromě „elektrické“ dobíjecí stanice chceme v Řeži do dvou let zprovoznit i vodíkovou čerpačku pro malé dopravní prostředky. Vodíku věští velkou budoucnost i Evropská unie a my chceme nejen být u toho, ale zůstat v tomto oboru v ČR lídrem,“ uvedl Daniel Jiřička, generální ředitel ÚJV Řež.
 
„Skupina ČEZ v současnosti provozuje nejrozsáhlejší síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily v České republice a neustále ji rozšiřujeme. Propojení konceptu e-mobility s výrobou elektřiny v obnovitelných zdrojích vnímáme jako další logický krok na cestě k nové energetice,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.