psa peugeot citroën bude vyrábět elektromobil bolloré | Aktuality | autoweek.cz

PSA Peugeot Citroën bude vyrábět elektromobil Bolloré

PSA Peugeot Citroën bude vyrábět elektromobil Bolloré

18.06.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

PSA Peugeot Citroën a skupina Bolloré podepsaly dohodu, že elektromobil Bolloré Bluesummer se bude vyrábět v továrně PSA Peugeot Citroën v Rennes a prodávat v síti značky Citroën. Přitom elektromobil Bolloré Bluecar vyrábí Renault v Dieppe.
Skupina Bolloré a společnost PSA Peugeot Citroën podepsaly dohodu o spolupráci, která se týká výroby a distribuce automobilů, jakož i jejich sdílení. Tato spolupráce je v souladu se společným cílem stát se předním hráčem na trhu sdílených automobilů, jenž se stává významnou součástí ekonomiky nové mobility doplňující nabídku veřejné dopravy.
 
Bluesummer jako Citroën Méhari
Elektromobil Bluesummer byl vyvinutý skupinou Bolloré. Jde o čtyřmístný kabriolet s dojezdem 200 km v městském provozu. Koncept tohoto vozidla připomíná úspěšné rekreační vozidlo Citroën Méhari. Tento vůz bude skupina PSA Peugeot Citroën nabízet v prodejní síti značky Citroën. Cena zatím nebyla stanovena, nicméně Vincent Bolloré pro francouzský rozhlas naznačil, že by neměla překročit hranici 20 000 eur.
 
Na základě dohody se bude Bluesummer od září 2015 montovat v továrně PSA Peugeot Citroën v Rennes na západě Francie. Denní výrobní kapacita bude 15 vozů, což představuje maximálně 3500 vozů ročně.
 
Obě skupiny budou na základě dohody spolupracovat i v oblasti sdílení automobilů nejprve v Evropě a později i ve světě prostřednictvím vytvoření společného podniku, který má pro tuto činnost využívat jak elektromobily (osobní i užitkové), tak nízkoemisní vozy se spalovacím motorem.
 
Bolloré a Renault
Skupina Bolloré je již přítomna na trhu elektromobility, protože navrhla a vyvinula několik elektromobilů (Bluecar, Bluesummer, Bluebus a Bluetram). Tato vozidla jsou zajímavá tím, že na rozdíl od převažujících Li-Ion akumulátorů používají pevné články LMP (lithium-metal-polymer).
 
Bolloré prostřednictvím svých specializovaných poboček pod značkou Autolib provozuje rovněž síť sdílení elektromobilů Bluecar v několika francouzských městech (Paříž, Lyon a Bordeaux a jejich přilehlé obce) i v zahraničí (v Londýně a Indianapolisu). Zajímavé ale je, že produkci elektromobilu Bluecar právě v těchto dnech převzal od turínské karosárny Pininfarina závod Renaultu v Dieppe. Bolloré má dokonce s Renaultem dohodu o společném vývoji nového elektromobilu - o spolupráci na vývoji se v dohodě s PSA Peugeot Citroën nic neříká.
 
Tradice sdílení u PSA
PSA Peugeot Citroën se sdílení automobilů věnuje od roku 2013, kdy přišla s nabídkou určenou pro podniky ve Francii a prostřednictvím značky Citroën také v Německu (Multicity Berlin). Značka Peugeot uvedla nabídku krátkodobého pronájmu automobilů (Mu by Peugeot) v roce 2009.
 
Předseda představenstva PSA Peugeot Citroën Carlos Tavares prohlásil: „Dohoda mezi našimi dvěma společnostmi odráží vizi, kterou sdílím s Vincentem Bolloré, tedy vizi čisté a udržitelné mobility, jež umožní zajistit našim zákazníkům svobodu pohybu, což považujeme v dnešní moderní společnosti za základní právo.“
 
Předseda představenstva a generální ředitel skupiny Bolloré Vincent Bolloré dodal: „Jsme hrdí na toto partnerství opírající se o výrobu, inovace a šetrný přístup k životnímu prostředí. Jde o novou etapu ve vývoji elektromobilu určeného pro širokou veřejnost.“
  • PSA Peugeot Citroën bude vyrábět elektromobil Bolloré
  • PSA Peugeot Citroën bude vyrábět elektromobil Bolloré
  • PSA Peugeot Citroën bude vyrábět elektromobil Bolloré
  • PSA Peugeot Citroën bude vyrábět elektromobil Bolloré
  • PSA Peugeot Citroën bude vyrábět elektromobil Bolloré
  • PSA Peugeot Citroën bude vyrábět elektromobil Bolloré