psa přesune výrobu vozu citroen c3 na slovensko | Aktuality | autoweek.cz

PSA přesune výrobu vozu Citroen C3 na Slovensko

PSA přesune výrobu vozu Citroen C3 na Slovensko

23.05.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

PSA Peugeot - Citroen plánuje výrobu novou generaci modelu Citroen C3 na Slovensku místo ve Francii. Jde o součást strategie přesouvat výrobu modelů s nízkou marží ze západní Evropy, kde jsou výrobní náklady příliš vysoké.

Citroen C3 je nejprodávanějším modelem značky v Evropě - vloni se jej prodalo 149 794 kusů a rovněž letos s prodejem 48 614 kusů v prvních čtyřech měsících vede v prodejnosti. V Evropě představuje více než 20 % prodeje Citroënu. Současná generace C3 se vyrábí v Poissy nedaleko Paříže spolu s vozy Citroën DS3 a Peugeot 208.

 

Nyní v Trnavě začaly přípravné práce k zahájení výroby nové generace modelu C3. V současné době se v trnavském závodě PSA vyrábí minivan C3 Picasso a malý Peugeot 208. Pro trnavský závod je to velmi důležitá zpráva, protože už řadu měsíců zde panovala nejistota, jak to bude s jeho budoucností, když se vedení francouzského koncernu pod politickým tlakem ze strany jak vlády, tak odborů orientovalo především na udržení výroby ve Francii.

 

Nový generální ředitel PSA Carlos Tavares stejně jako jeho předchůdce Philippe Varin ale opakovaně zdůrazňovali, že ve Francii nelze ve velkém vyrábět malé automobily, protože tvrdá konkurence znamená, že ceny těchto vozů jsou dnes příliš nízké na to, aby pokryly výrobní náklady. Průměrné náklady práce na pracovníka v automobilovém průmyslu ve Francii podle údajů z Eurostatu činí 57 eur za hodinu ve srovnání s přibližně 15,50 eura za hodinu na Slovensku.