racing expo a glasurit classic expo již potřetí | Aktuality | autoweek.cz

Racing Expo a Glasurit Classic Expo již potřetí

Racing Expo a Glasurit Classic Expo již potřetí

08.11.2019 | | Aktuality

V pátek 8. listopadu 2019 se otevírají brány dvou specializovaných přehlídek z oblasti motorismu - třetích ročníků výstav Racing Expo a Glasurit Classic Expo. Uskuteční se opět v areálu PVA Expo Praha v Letňanech a potrvají až do neděle 10. listopadu.
Racing Expo se zaměřuje na oblast automobilové a motocyklové závodní techniky. Z více než stovky exponátů se velká pozornost určitě soustředí například na tovární Škodu Fabia R5, se kterou jezdí mistr světa a Evropy v rallye Jan Kopecký. Společnost ji bude dělat několik dalších skvostů s okřídleným šípem ve znaku, které zapůjčilo firemní muzeum. Pražský tým Bohemia Energy racing with Scuderia Praha přivezl Ferrari 488 GT3, s nímž triumfoval v letošním šampionátu 24H Series.
 
Peugeot Rally Cup bude mít v expozici soutěžní speciál Peugeot 208 R2, se kterým posádka René Dohnal/ Roman Švec získala titul mistra dvoukolek 2019. V sobotu 9. listopadu v 11:30 proběhne autogramiáda Reného Dohnala. K vidění zde bude poprvé v ČR v předpremiéře sériový nový Peugeot 208.
 
Ve velkém stylu se prezentuje roudnický Buggyra Racing. Na jeho stánku se objevil okruhový truck Adama Lacka i kamion, připravovaný pro nadcházející ročník Rallye Dakar. Nechybí ani žhavá novinka, bugina Can-Am Buggyra MK50 XRS, s níž se pouštního dobrodružství zúčastní Josef Macháček. Do světa dálkových maratonů však fanoušky uvedou také vozy Martina Macíka či Tomáše Tomečka. Kousek nefalšované Ameriky přinese Ford Mustang Martina Doubka, startujícího v evropské větvi série NASCAR.
 
Velmi hojně jsou zastoupeny i terénní disciplíny autokros a rallyekros, stejně jako karting. Z jednostopých strojů je třeba upozornit na poutavou kolekci plochodrážních speciálů nebo současných i historických motocyklů pro silniční závody.
 
Návštěvníci se po oba víkendové dny budou moci setkat s předními osobnostmi našeho motoristického sportu. Účast přislíbili kupříkladu Tomáš Enge, Jan Kopecký, Filip Salač či Josef Král. Nebudou jen líčit svoje zážitky a rozdávat podpisy, ale také se utkají mezi sebou na špičkových simulátorech. Pro výherce v některé z početných soutěží jsou připraveny poutavé ceny, včetně vstupenek na předpremiéru filmového trháku Le Mans ´66.
 
V sobotu se v 17 hodin odehraje na hlavním pódiu premiérové předání cen Legenda autosportu (Karel Loprais, Břatislav Enge, Jiří Moskal), Legenda motosportu (Milan Špinka, Květoslav Mašita, Zbyněk Havrda) a Osobnost motorsportu (Petr Bold, Milan Maděryč, Miloslav Regner).
 
Glasurit Classic Expo je koncipováno jako velkolepý výlet do dějin automobilismu nejen na našem území. Tuzemskou produkci zastupují kupříkladu Aero 30, nádherně karosované firmou Sodomka, Tatra 603 B5, která se v šedesátých letech zúčastnila věhlasného Marathonu de la Route nebo o něco starší Tatra 602 Tatraplan Sport, o jejíž znovuzrození se zasloužil herec Luděk Munzar.
 
Jediná svého druhu v České republice je Alfa Romeo z roku 1939. Plymouth P3 k nám zase doputoval přes Jižní Afriku, takže patří k několika málo dochovaným kusům s pravostranným řízením. Prakticky z popela povstal díky pečlivé renovaci kultovní Volkswagen Karmann Ghia z poloviny sedmdesátých let. Do stejné epochy náleží i veleúspěšná soutěžní Lancia Stratos. A tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho.
 
Glasurit Classic Expo je také vítanou příležitostí pro nejrůznější značkové kluby. Krasavci z majetku svých členů se tak kromě Federace klubů historických vozidel a Veteran Car Clubu pochlubí také Rolls-Royce klub, Mercedes-Benz klub Česká republika, South Bohemia Rally Club, Škoda Home, Fiat Car Classic a mnoho dalších.
 
Součástí programu jsou rovněž odborná sympózia, diskuse a nezbytná Concours d´Elegance. V sobotu 9. listopadu ve 13.30 hodin proběhne dražba historického motocyklu Jawa Pionýr. Výtěžek z ní bude předán projektu Pomozte dětem.
 
Aktivita Tuning bezpečně! byla v letošním roce rozšířen o novinku v podobě seriálu akcí Track&Safety. Při ní se účastníci školí v lepším ovládání svých automobilů, což přispívá ke zvýšení bezpečnosti na silnici.
 
Dalším zajímavým projektem je autoškola s názvem Autoškola jinak! Jedná se o nový typ autoškoly, která je alternativou k dnešním, řekněme tradičním možnostem. Projekt Autoškola jinak se rozhodl nečekat na to, až dojde k nějakým systémovým změnám ve výuce v autoškolách, ale dal si do vínku využít co nejvíce současné možnosti v rámci daných nařízení a zákonů. Absolventi by tak měli být především lépe připraveni na tvrdou realitu dnešního silničního provozu.
 
Racing Expo a Glasurit Classic Expo jsou veřejnosti přístupné v pátek 8. listopadu od 12 do 19 hodin, v sobotu 9. listopadu od 10 do 18 hodin a v neděli 10. listopadu od 10 do 17 hodin na výstavišti PVA Expo Praha Letňany.