range rover velar se představuje | Aktuality | autoweek.cz

Range Rover Velar se představuje

Range Rover Velar se představuje

23.02.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Land Rover naznačil podobu zcela nového modelu, kterým bude čtvrtý člen rodiny luxusních vozů Range Rover. Nový model Velar vyplní mezeru mezi modely Evoque a Range Rover Sport. Podrobné informace o luxusním SUV Velar budou zveřejněny 1. března 2017.
Segment luxusních SUV vznikl v roce 1970, když Land Rover představil první Range Rover. O téměř půl století později Land Rover uvádí čtvrtý model, doplňující řadu modelů Range Rover. Oficiálně se představí 1. března 2017 a poté bude k vidění na autosalonu v Ženevě.
 
Charakteristickými znaky Range Roveru Velar jsou elegance, jednoduchost a použití nejmodernější techniky. Land Rover pro model Velar slibuje ve velkém rozsahu využívat udržitelné materiály a vyspělé technologie. Značka Land Rover tak nadále následuje své motto Above and Beyond.
 
„Velar je avantgardou Range Roveru. Přináší vyšší úroveň přitažlivosti, modernosti a elegance značky. Tento vůz všechno mění,“ uvádí šéfdesignér Land Roveru Gerry McGovern.
 
Původ názvu Velar (vyslovovalo se vel-ar) se poprvé objevil při uvedení prvních prototypů Range Roveru v šedesátých letech. Šlo o průkopníky segmentu luxusních SUV. Vývojoví inženýři potřebovali skrýt konkrétní podobu 26 předprodukčních vozů Range Rover a tak si vybrali název Velar, který pocházel z latinského slova velare. To v překladu znamená „skrýt“ nebo „plášť“.
                                     
První obrázek Range Roveru Velar ukazuje, že proti prvním předpokladům nejde o SUV s profilem kupé jako BMW X6 ale o vůz orientovaný na podobné zákazníky, jako Porsche Macan. Podle dostupných informací bude po technické stránce vycházet ze základu shodného s Jaguarem F-Pace s platformou D7A pro pohon všech nebo zadních kol. Také čtyř- a šestiválcové zážehové i vznětové motory budou podobné.
 
Velar se bude vyrábět v anglickém Solihullu, ale výhledově by mohlo jít o jeden z modelů vyráběných v nově budovaném závodě JLR na Slovensku v Nitře. Pro Land Rover půjde o velmi důležitý model z hlediska ziskovosti společnosti, protože s ním značka vstoupí do vysoce profitabilního segmentu, který v posledních měsících velmi výrazně roste. V důsledku Brexitu a následného poklesu hodnoty libry se zisk společnosti Jaguar Land Rover v majetku indické Tata Motors propadl. V rostoucí konkurenci prémiových značek vstupujících do segmentu SUV musí Land Rover reagovat rozšiřováním své modelové nabídky. Na nejmenší modelové řadě Evoque je patrné, že značka Range Rover má i v menších segmentech šanci na prodejní úspěch.
  • Range Rover Velar se představuje
  • Range Rover Velar se představuje
  • Range Rover Velar se představuje
  • Range Rover Velar se představuje