reakce acea na rozhodnutí ministrů životního prostředí | Aktuality | autoweek.cz

Reakce ACEA na rozhodnutí ministrů životního prostředí

Reakce ACEA na rozhodnutí ministrů životního prostředí

10.10.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Ministři životního prostředí zemí EU přijali společnou pozici s ohledem na cílové hodnoty emisí CO2 osobních a lehkých užitkových automobilů. Automobilový průmysl prostřednictvím své asociace ACEA na toto rozhodnutí reaguje.
Automobilky vzaly na vědomí společnou pozici týkající se budoucích cílů snižování emisí CO2 pro osobní automobily a lehká užitková vozidla, které přijalo 28 členských států EU během schůzky ministrů životního prostředí v Lucemburku.
 
„Další snižování emisí CO2 zůstává hlavní prioritou automobilového průmyslu EU. Všichni výrobci se aktivně tímto problémem zabývají a investují do své nabídky osobních a lehkých užitkových automobilů s alternativními pohony, zejména elektrickým,“ uvedl generální tajemník Asociace evropských výrobců automobilů ACEA Erik Jonnaert.
 
„Přestože úroveň snížení emisí CO2, schválené včerejšími členskými státy, jsou méně agresivní než ty, které minulý týden odhlasoval Evropský parlament, stále hrozí, že budou mít negativní dopad na konkurenceschopnost automobilového průmyslu, na jeho zaměstnance i na spotřebitele,“ varoval Jonnaert.
 
ACEA uznává, že systém srovnávání, který má stimulovat prodej vozidel s nulovými a nízkými emisemi, jak navrhuje Komise a členské státy, vysílá správný signál průmyslu a spotřebitelům. Sdružení se však i nadále obává, že systém založený na sankcích, který minulý týden podpořili poslanci Evropského parlamentu, v kombinaci s vysokými prodejními kvótami není v souladu s realitou a narušuje zásadu technologické neutrality.
 
Včerejší dohoda ministrů životního prostředí z 28 členských států EU je velmi důležitým mezníkem, který formálně označuje zahájení procesu vyjednávání mezi Evropskou komisí, Evropským parlamentem a Radou.
 
Jonnaert: „Nyní vyzýváme všechny tři tyto instituce, aby usilovaly o konečnou dohodu, která by dosáhla správné rovnováhy mezi ochranou životního prostředí i ochranou evropské výrobní základny a současně zajistila dostupnou a pohodlnou mobilitu pro všechny občany."