dvojčata pro praktickou rodinu | Nové modely | autoweek.cz

Dvojčata pro praktickou rodinu

Dvojčata pro praktickou rodinu

14.05.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V rámci modernizace svých modelových řad Škoda připravila oživení vzhledu, a to jak navenek, tak i uvnitř, také pro modely Rapid a Rapid Spaceback. Modernizace je navenek méně výrazná, než u Octavie, ale k významným změnám došlo v technice - především uvedením nového motoru 1,0 TSI.
Dvojice Rapid a Rapid Spaceback má v rámci značky Škoda unikátní postavení. Jedná se o globální model, který je současně jediným, u něhož jednoznačně převažuje prodej soukromníkům nad fleetovým prodejem. Proto také jednoznačně převládá zájem o zážehové motory.
 
Globální auto
Předzvěstí nové modelové řady, zapadající mezi Fabii a Octavii, se stala v roce 2011 studie MissionL. Model Rapid Škoda poprvé představila v roce 2011 v Indii. Tam se ale jedná o vůz odvozený z Volkswagenu Jetta Sedan, tedy s platformou A05 (PQ25). Roku 2012 přišla evropská verze s karoserií liftback na vylepšené platformě A05+. O rok později se přidala i čínská podoba vycházející z té evropské. V roce 2013 nabídku rozšířil hatchback Spaceback, s nímž značka Škoda poprvé vstoupila do nejprodávanějšího evropského segmentu, kterým jsou kompaktní hatchbacky. Vozy na jednotlivých trzích se poměrně značně odlišují nejen výbavami, ale i rozměry.
 
Jedná se o třetí nejprodávanější model značky. Celkem se od roku 2011 po celém světě prodalo 800 000 kusů všech verzí. Jen v roce 2016 to bylo 212 656 vozů, přičemž 133 583 vozů představoval Rapid (proti roku 2015 to byl nárůst o 5,1 %) a 79 073 vozů Rapid Spaceback (meziročně +17,6 %).
 
V Evropě je ale tento poměr opačný - z Mladé Boleslavi bylo vloni dodáno 31 715 liftbacků Rapid a 52 975 hatchbacků Sportback. Z tohoto počtu bylo 11 359 vozů s oběma typy karoserií dodáno zákazníkům v České republice, takže se jedná celkově o třetí nejprodávanější modelovou řadu na Českém trhu. Přitom po stránce propagace a marketingu je tato modelová řada trochu v ústraní vedle bestselleru Octavia.
 
Úspěšné modely především pro rodiny
Vozy této modelové řady volí zákazníci hledající praktické a prostorné rodinné vozidlo za příznivou cenu. Celkově představují 74 % kupujících soukromníci a jen 26 % firmy, což je takřka obrácený poměr než u jiných modelových řad značky. Firemní zákazníci mají větší podíl u liftbacku (39 % proti 61 % soukromníků), zatímco hatchback si pořizují jednoznačně nejvíc rodiny (76 % soukromé klientely proti 24 % firemní). Tomu odpovídá i minimální zájem o turbodiesely (jen 16 %).
 
Největší předností obou modelů je prostornost. Při stejném rozvoru náprav 2602 mm je liftback dlouhý 4483 mm a má zavazadlový prostor o objemu 550 l, při sklopení zadních sedadel až 1490 l při délce 1048 mm. Spaceback je dlouhý 4304 mm a jeho zavazadlový prostor, vybavený dvojitou podlahou, má objem 415 l resp. 1381 l při délce 842 mm.
 
Liftback Škoda Rapid je také k dispozici ve sportovně laděné variantě Monte Carlo, zatímco Rapid Spaceback je kromě verze Monte Carlo nabízen i v dobrodružně laděné variantě ScoutLine.
 
Nové světlomety
Po pěti letech prodeje dozrála doba na modernizaci obou karosářských variant. U modernizovaných verzí na pohled zaujmou kromě nového tvaru nárazníku především nové bixenonové (u nejvyšší výbavy) hlavní světlomety s denním svícením pomocí LED a novými světlomety do mlhy. Změnila se i podoba zadních svítilen. V interiéru se kromě několika dalších detailních úprav změnil design hlavních kruhových přístrojů.
 
Konektivita včetně funkce eCall
Také pro Rapid a Rapid Spaceback je nově v nabídce konektivita Škoda Connect vč. Wi-Fi hotspotu. Díky tomu je možné využívat i služby Care Connect včetně nouzového volání eCall. Pomocí aplikace Škoda Connect na chytrém telefonu má řidič kdykoliv na dálku přístup k údajům o vozidle nebo může ověřit jeho stav. Pomocí Smart Link Plus je k dispozici možnost propojení s chytrými telefony se standardy Apple CarPlay, Android Auto a MirrorLink. Cestující na zadních sedadlech mají k dispozici dva USB porty pro dobíjení svých přístrojů. Od výbavového stupně Ambition je k dispozici systém Media Command 2.0, který umožňuje ovládat palubní infotainment Amundsen ze zadních sedadel prostřednictvím mobilní aplikace.
 
Rozšířila se nabídka asistenčních systémů. Nový Asistent dálkových světel (Auto Light Assist) zajišťuje optimální osvětlení vozovky - při rychlosti nad 60 km/h senzor rozeznává vpředu jedoucí vozidla až do vzdálenosti 400 m a protijedoucí vozidla do 1 000 m a v případě potřeby světla samočinně ztlumí. V nabídce jsou i Front Assist včetně funkce nouzové brzdy City Emergency Braking, multikolizní brzda nebo asistent pro rozpoznání únavy řidiče Driver Alert.

První dojmy ze svězení se všemi verzemi vč. motoru 1,0 TSI najdete zde.
  • Dvojčata pro praktickou rodinu
  • Dvojčata pro praktickou rodinu
  • Dvojčata pro praktickou rodinu
  • Dvojčata pro praktickou rodinu
  • Dvojčata pro praktickou rodinu
  • Dvojčata pro praktickou rodinu
  • Dvojčata pro praktickou rodinu
  • Dvojčata pro praktickou rodinu
  • Dvojčata pro praktickou rodinu