nová fabia a fabia combi se představí v paříži | Aktuality | autoweek.cz

Nová Fabia a Fabia Combi se představí v Paříži

Nová Fabia a Fabia Combi se představí v Paříži

25.09.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nová generace vozu Škoda Fabia a Fabia Combi bude největším magnetem expozice značky na autosalonu Mondial de l’Automobile v Paříži.

Na pařížském autosalonu (2. až 19. října 2014) oslaví zcela nově vyvinutý malý vůz hned dvě světové premiéry současně: představí se jako hatchback i jako kombi. Na evropské trhy nová Škoda Fabia vstoupí už v listopadu, na počátku roku 2015 bude následovat i Fabia Combi. Touto dvojitou premiérou pokračuje česká automobilka v největší modelové ofenzívě ve své historii.

 

Škoda Fabia je s téměř 3,5 miliony vozů, prodaných od roku 1999, druhým nejprodávanějším vozem značky Škoda hned po modelu Octavia.

 

Třetí generace dostala inovativní systémy přispívající k vyšší úrovni bezpečnosti, komfortu a infotainmentu z vozů vyšších tříd. Současně je i šetrnější k životnímu prostředí. Pětidveřový hatchback má zavazadlový prostor o objemu 330 l. Nabídne širokou škálu možností individualizace, a to jak v exteriéru, tak v interiéru.

 

Nová Fabia jako první sériový model značky Škoda ukazuje evoluci designového jazyka mladoboleslavské automobilky směrem k expresivnějšímu, emocionálnějšímu designu. Vůbec poprvé u sériového vozu designéři uplatnili nové designové prvky studie Škoda VisionC. Současně jsou na voze patrné i prvky známé z vozů týmu Škoda Motorsport. Nový vzhled jak hatchbacku, tak verze kombi, sází na krystalické tvary, ostré linie a maximální preciznost detailů. Fabia a Fabia Combi mají vyvážené proporce. Ve srovnání se svými předchůdci jsou o 90 mm širší a 31 mm nižší.

 

Díky novým motorům (čtyřem zážehovým a třem vznětovým), snížení hmotnosti až na 980 kg a zlepšení aerodynamiky klesly hodnoty spotřeby a emisí CO2 až o 17 %. Nejúspornější verzí bude Fabia GreenLine s motorem 1,4 TDI/55 kW, která se na trhu objeví v roce 2015. Její spotřeba bude 3,1 l nafty na 100 km, což odpovídá emisím CO2 82 g/km.

 

Jako první vůz značky Škoda umožní nová Fabia jednoduché propojení vozu a chytrého telefonu pomocí rozhraní MirrorLink a SmartGate. Bude tak možné jednoduše využívat výhod chytrých telefonů ve vozech Škoda.

 

Kromě toho bude nová Škoda Fabia vybavena inovativními bezpečnostními a komfortními systémy, které se dosud používaly obvykle jen ve vozech vyšších tříd. Poprvé budou pro tento model k dispozici funkce Front Assistant s integrovanou funkcí nouzové brzdy a ESC s multikolizní brzdou. Front Assistant pomocí radaru permanentně vyhodnocuje odstup od vozů jedoucích vpředu a v případě potřeby zasáhne s různou intenzitou (od optického/akustického varování přes přibrzdění až po samočinné brzdění) v případě nedostatečného odstupu. Tím v optimálním případě zabrání hrozící kolizi, nebo alespoň zmírní její následky. Multikolizní brzda snižuje riziko následného nárazu po primární kolizi. Tato funkce se zapíná automaticky, jakmile systém rozpozná primární náraz.

 

 Dalšími bezpečnostními systémy, dostupnými pro novou generaci modelu Fabia, jsou Driver Activity Assistant (rozpoznání únavy řidiče), Speedlimiter (omezovač rychlosti), Hill Hold Control (asistent rozjezdu do kopce) a elektronická kontrola tlaku vzduchu v pneumatikách. Komfort dále zlepšují na přání dodávaný systém bezklíčového odemykání, startování a zamykání KESSY, signalizace vzdálenosti při parkování vpředu a vzadu, nový elektromechanický posilovač řízení a velká panoramatická prosklená střecha.

  • Nová Fabia a Fabia Combi se představí v Paříži
  • Nová Fabia a Fabia Combi se představí v Paříži
  • Nová Fabia a Fabia Combi se představí v Paříži
  • Nová Fabia a Fabia Combi se představí v Paříži
  • Nová Fabia a Fabia Combi se představí v Paříži