renault-nissan chce spolupráci s gm | Aktuality | autoweek.cz

Renault-Nissan chce spolupráci s GM

Renault-Nissan chce spolupráci s GM

29.09.2010 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nejvyšší šéf aliance Renault-Nissan Carlos Ghosn prohlásil, že je otevřený k vytvoření aliance s General Motors.

Carlos Ghosn v roce 2005 dostal od zástupce akcionářů GM Kirka Kerkoriana nabídku aby se ujal vedení General Motors v rámci spolupráce s aliancí Renault-Nissan. Tehdy se vedení GM postavilo vehementně proti a dovedlo koncern až k bankrotu. Když byl vloni bankrot neodvratitelný, obrátila se na Ghosna americká vláda prostřednictvím Obamova pověřence pro automobilový průmysl Steva Rattnera s nabídkou, aby se ujal vedení hroutícího se koncernu a pokusil se jej zachránit. Tentokrát odmítl Ghosn. Jak se ukazuje, jeho zájem o GM ale tím neskončil.

"Stále si myslím, že se toho s GM dá hodně udělat a je zde hodně synergií," prohlásil nyní v Paříži v předvečer zahájení autosalonu. "Když jsem dostal nabídku americké vlády ujmout se vedení GM musel jsem ji odmítnout. Odpověděl jsem, že se nemohu zříci svých povinností uprostřed krize. Domníval jsem se, že by to bylo neetické. Nyní, když už je krize za námi, zůstávám otevřený spojení s GM. Takováto iniciativa už by nebyla závazkem ale příležitostí pro Renault-Nissan. Pokud tedy budou mít zájem, pak mohou přijít."

Ghosn nyní stojí před  oznámením nového strategického plánu pro Renault, protože jeho vize z let 2006 až 2009 musela být vzhledem ke změněným okolnostem opuštěna. Ani po skončení krize ovšem Renault není schopen dosáhnout plánovaného cíle prodeje. Nový strategický plán by měl být mnohem realističtější, postihnout delší období a zahrnout i radikální snižování emisí CO2, rozvoj vozidel s elektrickým pohonem a novou strategii pro důležité trhy v Brazílii, Rusku, Indii a na Středním východě.

Čína jako nyní už největší trh světa zůstává pro Renault dlouhodobým cílem. "S Renaultem jednoho dne do Číny přijdeme," říká Ghosn, "ovšem nikoliv v následujících dvou či třech letech." Nissan už v Číně, stejně jako v USA, působí.