proč je ptačí trus pro váš vůz škodlivý | Autoservis | autoweek.cz

Proč je ptačí trus pro váš vůz škodlivý

Proč je ptačí trus pro váš vůz škodlivý

05.06.2011 | Rybecká Ivana | Autoservis

Odborníci firmy Autoglym, zabývající se mytím vozidel, po letech výzkumů odhalili oprávněnost otcovských tvrzení když zjistili, že kyselý obsah ptačího trusu způsobuje poďobaný vzhled laku.

Podle výzkumu specialistů k poškození ve skutečnosti dochází při roztahování a smršťování laku kolem ztvrdlého ptačího trusu způsobující naleptání dokonce i po odstranění nánosu. Odborníci trvají na tom, že poškození se lze snadno vyhnout pokud majitel vozu jedná pohotově a ptačí trus co nejrychleji umyje.

Jestliže už ptačí trus na laku zaschne, společnost doporučuje položit na dané místo vlhký hadřík do té doby, než se nečistota dá setřít. Čím déle trus na laku zůstává, tím vážnější škodu může způsobit. Za teplého slunečního svitu lak měkne a rozpíná se, zatímco trus tvrdne. V noci se lak v chladnějším vzduchu smršťuje a svým tvarem kopíruje problematické místo. Jakmile k tomuto procesu dojde, zasažená plocha již neodráží světlo stejně dobře jako okolní lak a místo toho se objevuje skvrna bez lesku a barvy. „Jediným způsobem, jak lze zabránit vzniku matných míst na jinak skvostném povrchu automobilu, je co nejrychlejší odstranění nečistoty,“ varuje ředitel firmy Autoglym Paul Caller.

A to je přesně to, co nám říkávali otcové, byť poněkud důrazněji.