renault ve francii vyrobí auta pro partnery | Aktuality | autoweek.cz

Renault ve Francii vyrobí auta pro partnery

Renault ve Francii vyrobí auta pro partnery

22.04.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Francouzské továrny Renaultu možná budou vyrábět modely značek Mercedes-Benz nebo Nissan. Renault po podepsání nové dohody s odbory během několika měsíců upřesní plán vyrábět ve Francii více vozidel mj. i pro Daimler nebo aliančního partnera Nissan.

Na základě dohody podepsané s francouzskými odbory Renault uvedl, že bude ročně vyrábět 80 000 vozů pro partnerské značky aby tak v době, kdy poptávka po nových vozech klesá, pomohl zachovat pracovní místa ve svých závodech ve Francii.

Nejvyšší výkonný šéf Renaultu Carlos Ghosn odmítl komentovat nedávné zprávy v tisku, že automobilka bude ve francouzských továrnách vyrábět Mercedesy třídy A a B. „Do konce roku 2013, ale nejspíše už do léta, budeme moci oznámit specifikaci části z těchto 80 000 vozů - místo a kapacitu výroby i značky,“ sdělil Ghosn reportérům v ústředí Renaultu v Paříži. „Je to záležitost několika měsíců nebo dokonce několika týdnů.“

Renault náhradou za snížení mezd a další odborářské ústupky, včetně delší pracovní doby, slíbil, že do roku 2016 zvýší roční domácí výrobu ve Francii zhruba o třetinu, neboli o 180 000 vozidel, na 710 000 vozů.

Renault plánuje vrácení výroby užitkové dodávky Trafic ze Španělska do severní Francie a některé verze malého modelu Clio z Turecka do závodu Flins západně od Paříže. Ghosn předtím odborářům pohrozil, že pokud nedojde k dohodě, přestěhuje část výroby z Francie. Nyní Ghosn uvedl, že úspěch dohody z části závisí na opětovném získání zákazníků pro vlastní značku Renaultu na evropských trzích, kde jsou její prodejní výsledky nejslabší za posledních 20 let. „Část tohoto nárůstu musí přijít z růstu tržního podílu Renaultu v Evropě,“ řekl Ghosn.

Renault rovněž slíbil, že na základě dohody v příštích třech letech neuzavře žádný výrobní závod kvůli nucenému propuštění z práce. Během stejné doby nicméně má v plánu zrušit kolem 7500 domácích pracovních míst kvůli úbytku zaměstnanců. Ghosn v rozhovoru uvedl, že dohoda vytvoří roční úspory kolem 500 milionů eur.