renault vrátí scénic mezi crossovery | Aktuality | autoweek.cz

Renault vrátí Scénic mezi crossovery

Renault vrátí Scénic mezi crossovery

19.02.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Renault chce udržet vedoucí postavení modelu Scénic mezi kompaktními minivany i tím, že jej uvede rovněž v podobě crossoveru XMOD. Renault Scénic XMOD se představí v březnu na autosalonu v Ženevě.

Prodej v segmentu kompaktních minivanů vloni v Evropě klesl o 7,8 % na 711 570 vozů. Renault si se Scénicem a Grand Scénicem udržuje vedoucí postavení s prodejem 129 264 vozů. Stejně jako u ostatních nejprodávanějších modelů v tomto segmentu i jeho prodej klesá, ale jeho pokles prodeje o 19 % byl větší než pokles druhého v pořadí Fordu C-Max/Grand C-Max (prodej 109 727 vozů, tedy o 11 % méně) a třetího Volkswagenu Touran (106 733 prodaných vozů, tj. -10 %). Podle analýzy JATO Dynamics roste počet kupujících volících automobily ve stylu crossoverů. Renault na to ve snaze udržet si vedoucí postavení v tomto segmentu reaguje. Zmodernizoval podobu kompaktního minivanu Scénic a přidává verzi ve stylu SUV.

Scénic XMOD má v souladu s novým stylem designu změněnou přední masku s větším logem společně s LED světlomety pro denní svícení. K tomu přidává designové prvky crossoveru se zvýšenou světlou výškou, robustnějšími nárazníky, zvýrazněnými oblouky blatníků a chromovanými střešními ližinami.
Renault se navíc snaží přilákat více zákazníků tím, že vybaví Scénic XMOD novými technologiemi dosud vyhrazenými jen pro své špičkové modely. Interiér bude vybaven dotykovou obrazovkou komunikačního systému R-Link s řadou aplikací infotainmentu dostupných ke stažení a digitálním displejem TFT (Thin Film Transistor).

Scénic XMOD bude také první modelem Renaultu se systémem zvětšené přilnavosti Extended Grip. Ten nabídne lepší kontrolu záběrových schopností vozu pro jízdu ve sněhu, blátě, písku a za jiných obtížných jízdních podmínek. Kromě toho otočný ovladač na středové konzoli řidiči umožní zvolit si jízdní režim pro běžné podmínky nebo na nezpevněný povrch, čímž dosáhne optimálního brzdění a průběhu točivého momentu motoru.

Sedmimístná verze Grand Scénic nebude mít verzi XMOD, ale dostane rovněž modernizovaný design přídě. Modernizované podoby Scénicu i Grand Scénicu stejně jako verze Scénic XMOD budou představeny počátkem března na autosalonu v Ženevě. Renault tam také poprvé veřejnosti předvede malý crossover Captur, vytvořený na platformě nové generace Clia.

Renault bude model Scénic XMOD vyrábět v Douai spolu s ostatními verzemi řady Scénic a kompaktními hatchbacky Mégane. Scénic XMOD přijde do prodeje krátce po svém debutu v Ženevě.

Renault už v roce 2000 uvedl doprodeje crossover na bázi Scénicu RX4 s pohonem všech kol. Vůz vyráběný rakouskou firmou Steyr Daimler Puch (dnes Magna International) ale nezískal přízeň kupujících a jeho výroba skončila už v roce 2003, tedy ještě před nástupem módní vlny crossoverů. Později se stal velmi vyhledávaným vozem na trhu s ojetinami.