reprezentativní unikát: audi a8 l extended | Aktuality | autoweek.cz

Reprezentativní unikát: Audi A8 L extended

Reprezentativní unikát: Audi A8 L extended

18.04.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Audi vyvinulo a vyrábí na zvláštní přání zákazníků šestimístnou limuzínu o délce 6,36 m. Individuální výroba splňuje stejné standardy jako sériový model.
Audi na přání jednoho evropského zákazníka vyrobilo první individuální limuzínu s délkou 6,36 m a rozvorem 4,22 m A8 L extended, která poskytuje cestujícím na celkem šesti sedadlech prvotřídní komfort. Tento koncept vyvolal zájem i dalších zákazníků, kteří si již u Audi tento nestandardní vůz objednali z individuální výroby.
 
Vývoj a výroba neobvykle dlouhé luxusní limuzíny si vyžádaly téměř rok. Náročné bylo zejména zajištění bezpečnosti a tuhosti karoserie.
 
Audi A8 L extended těží z výhody lehké nosné struktury karoserie sériového modelu, která používá koncept prostorového rámu Audi Space Frame a je téměř kompletně zhotovena z hliníku. V rámci zakázkové výroby prodloužili inženýři boční prahy a středový tunel výtlačně lisovanými profily z hliníku, které slouží také k vedení vzduchu tunelem. Dvojitá zadní stěna odděluje prostor pro cestující od zavazadlového prostoru. Do střechy byly integrovány doplňkové hliníkové uzavřené profily kruhového průřezu a příčné výztuhy. Díky těmto opatřením dosahuje torzní tuhost a tuhost v ohybu téměř úrovně modelu A8 L.
 
Všichni cestující sedí v  Audi A8 L extended ve směru jízdy. Šest sedadel je čalouněno měkkou kůží Valcona v sametově béžovém odstínu. Druhá i třetí řada jsou tvořeny elektricky nastavitelnými samostatnými sedadly.
 
Pohon zajišťuje motor 3,0 TFSI s výkonem 228 kW (310 k) a točivým momentem až 440 N.m. Limuzína zrychlí z 0 na 100 km/h za 7,1 s a dosahuje elektronicky omezené nejvyšší rychlosti 250 km/h. Osmirychlostní samočinná převodovka tiptronic přenáší točivý moment na stálý pohon všech kol quattro. Za 19“ koly je brzdová soustava z modelu Audi S8, která zaručuje zpomalení limuzíny s pohotovostní hmotností 2418 kg.
  • Reprezentativní unikát: Audi A8 L extended
  • Reprezentativní unikát: Audi A8 L extended
  • Reprezentativní unikát: Audi A8 L extended