řidiči dávají přednost tlačítkům před dotykovými displeji | Aktuality | autoweek.cz

Řidiči dávají přednost tlačítkům před dotykovými displeji

Řidiči dávají přednost tlačítkům před dotykovými displeji

23.11.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Řidiči při ovládání svých automobilů dávají přednost klasickým tlačítkům a spínačům před dotykovými displeji a hlasovým ovládáním, které jim vnucují automobilky. Dokládá to reprezentativní průzkum institutu pro výzkum veřejného mínění YouGov.
V moderních automobilech stále častěji dominuje ovládání mnoha funkcí prostřednictvím dotykových displejů. Většina řidičů však jednoznačně stále dává přednost ovládání pomocí spínačů a tlačítek. U německých řidičů si ovládání hlasem, dotyky a gesty ve vozidle stále nezískalo oblibu, protože většina z nich stále dává přednost tlačítkům, páčkám, posuvným regulátorům a dalším tradičním mechanickým ovládacím prvkům nebo alespoň kombinaci ručního a digitálního ovládání.
 
Většina motoristů v Německu v autě raději mačká tlačítka - uvedlo to 37 % řidičů v reprezentativním průzkumu institutu pro výzkum veřejného mínění YouGov, zatímco 22 % z nich si myslí, že nejlepší je kombinace různých ovládacích prvků. Znamená to, že 59,6 % řidičů stále dává přednost plně nebo alespoň převážně haptickému ovládání. Jen 16 % řidičů dává přednost dotykovému displeji nebo ovládání gesty a pouze 9,9 % chce ovládat funkce svého vozu převážně nebo jen hlasem.
 
Podle průzkumu respondenti požadují tlačítka nebo mechanické ovládací prvky především pro otevírání a zavírání oken, nastavení klimatizace a hlasitosti rádia.
 
Řidiči moderní technice stále ještě nedůvěřují - 39,9 % se obává vysoké náchylnosti k chybám pokud nebude jejich hlasový příkaz rozpoznán a 16,9 % obecně nemá důvěru ve funkčnost hlasového ovládání. Obavy o bezpečnost dat a špatně chráněnou technologii v digitalizovaných řídicích systémech v automobilech vyjadřuje 9 % řidičů.
 
Zatímco 8 % dotázaných uvedlo, že ve svém autě už nemá žádná tlačítka, ale pouze hlasové ovládání nebo dotykový displej. Naopak 61 % majitelů uvádí, že nemá ve svém autě žádné digitální operační systémy, přičemž 52 % jednoznačně dává přednost haptickým ovládacím prvkům. Přitom 57,6 % dotazovaných rozhodně vidí výhody v hlasovém ovládání, a to především kvůli zvýšené bezpečnosti díky menšímu rozptylování (35,4 %) a zjednodušení ovládání (16,6 %). Moderní vzhled oslovuje pouze 5,7 % dotazovaných.