rivalové jdou do kin | Aktuality | autoweek.cz

Rivalové jdou do kin

Rivalové jdou do kin

04.09.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V Londýně proběhla slavnostní premiéra filmu přibližující souboj o titul mistra světa formule 1 v sezoně 1976 mezi Nikim Laudou a Jamesem Huntem. Mezi pamětníky převažují nadšené reakce.

Filmů s tématikou automobilových závodů není mnoho. A ty dobré, které se staly legendami, spočítáme na prstech jedné ruky. Ty opravdu skvělé (Frankenheimerův Grand Prix, The Racing Scene Jamese Garnera nebo McQueenovo Le Mans) byly založeny především na scénách ze skutečných závodů.

Moderní technika už ale umožňuje naprosto reálně přiblížit závody minulosti. Problémem je scénář. Realita totiž často překonává fantazii i těch nejlepších hollywoodských scénáristů. Proto je lepší vsadit na skutečný příběh než na stupidní výmysly jako ve Stallonově příšerném filmu Driven (česky Formule).

Souboj o titul mistra světa formule 1 v sezoně 1976 mezi Nikim Laudou s Ferrari a Jamesem Huntem s McLarenem přinesl vše, co napínavý film potřebuje. Rivalitu mezi oběma jezdci umocňovala naprostá rozdílnost jejich osobností.

Na jedné straně systematicky pracující Rakušan, perfekcionista přísně dbající o svou kondici. Proti němu Angličan užívající si života a popularity ve stylu popové hvězdy, obklopen krásnými ženami, neustále s cigaretou v ruce a nevyhýbající se divokým večírkům.

Navzdory tomu, nebo právě proto, se mimo závodní tratě Lauda a Hunt nejen velmi respektovali, ale byli, je-li to vůbec mezi piloty F1 možné, přáteli. A u obou samozřejmě nechyběly ani složité peripetie jejich soukromého a rodinného života.

Formule 1 roku 1976 byla z dnešního pohledu neuvěřitelně barvitá s osmi- i dvanáctiválcovými motory, nejrůznějšími často až obskurně vyhlížejícími aerodynamickými koncepty, a to vše korunovaly šestikolové vozy Tyrrell. Padok zaplňovaly velké bohaté týmy obklopené krásnými dívkami, stejně jako party nadšenců, šroubující své vozy způsobem, nad nímž by dnes užasli i jezdci levných značkových pohárů.

Souboje na tratích se v roce 1976 až příliš často přenášely i do zákulisí. Přicházely protesty a diskvalifikace, které byly v zápětí zase odvolávány a posléze opět potvrzovány. Na pozadí toho se odehrával souboj o titul mezi Laudou a Huntem. Na jedné straně jezdcem Scuderie Ferrari s největším zázemím fanoušků po celém světě a na té druhé nesmírně populární Brit.

Lauda měl po většinu času navrch. Jenže pak přišel Nürburgring (ten opravdový - Severní smyčka, tehdy dlouhá 22,8 km) a Laudova těžká havárie. Zatímco vážně popálený Lauda v nemocnici bojoval o život, Hunt zajel v "Zeleném pekle" svůj životní závod.

Zdálo se, že je vše rozhodnuto v Huntův prospěch, ale Lauda doslova vstal z mrtvých (dostal už i poslední pomazání) a vrátil se do boje o titul. Vše musel rozhodnout finálový závod v extrémním dešti.

Zfilmování tohoto dramatu se po čtvrt století ujali dvojnásobný držitel Oscara režisér Ron Howard (natočil např. Apollo 13 nebo Šifru mistra Leonarda) a scénárista Peter Morgan, který už byl na Oscara dvakrát nominován. Vzhledem k nezájmu Američanů o formuli 1 se film realizoval jako nezávislý bez zapojení velkých společností.

Zprávy a fotografie, které přicházely z natáčení závodních scén na anglickém letišti Blackbushe, naznačovaly, že se tvůrci ujali zpodobnění vozů i dobové atmosféry se ctí. Na jaře zveřejněný trailer s ukázkami z filmu pak přesvědčil i mezi skeptiky. 

První reakce znalců formule 1, kteří měli možnost film vidět, mluví o neuvěřitelně přesném vystižení charakterů všech vystupujících postav i atmosféry doby, kdy smrt byly neodmyslitelnou součástí závodů. Fanoušci formule 1 se tedy mají na co těšit.

V hlavních rolích vystupují Chris Hemsworth jako James Hunt a Daniel Brühl jako Niki Lauda. V dalších rolích to jsou Olivia Wildeová jako Huntova manželka Suzie, Alexandra Maria Laraová v roli Laudovy přítelkyně Marlene Knausové a Pierfrancesco Favino jako Clay Regazzoni.

Film s originálním názvem Rush uvede do českých kin 3. října společnost Bioscop pod jménem Rivalové.

trailer 1

trailer 2

trailer 3

 • Rivalové jdou do kin
 • Rivalové jdou do kin
 • Rivalové jdou do kin
 • Rivalové jdou do kin
 • Rivalové jdou do kin
 • Rivalové jdou do kin
 • Rivalové jdou do kin
 • Rivalové jdou do kin
 • Rivalové jdou do kin
 • Rivalové jdou do kin
 • Rivalové jdou do kin
 • Rivalové jdou do kin
 • Rivalové jdou do kin