rohlik.cz využívá unikátní elektromobil s revoluční technologií | Aktuality | autoweek.cz

Rohlik.cz využívá unikátní elektromobil s revoluční technologií

Rohlik.cz využívá unikátní elektromobil s revoluční technologií

28.10.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Usnadnit a zkvalitnit lidem život, ale také pomáhat chránit životní prostředí jsou hlavní cíle společnosti Rohlik.cz. Největší domácí online supermarket pro rozvoz potravin využívá elektromobil s výměnným akumulátorem od české firmy BattSwap.
„Koncem roku završíme proměnu vozového parku s výhradním využitím vozidel na CNG pohon. Dalším krokem k trvale udržitelnému rozvoji a snižování emisí a hluku ve městech je elektromobilita,“ uvedl provozní ředitel Rohlik.cz Aleš Malucha.
 
Rohlíku na životním prostředí dlouhodobě záleží. Kromě toho, že umožňuje nákup potravin a drogerie ve vratných obalech dodává nákupy v recyklovaných taškách a doručuje zboží vozidly na plyn s emisemi až o třetinu nižší než vozidly s běžným pohonem. Zároveň rozváží několik objednávek najednou, čímž výrazně ulevuje městské dopravě.
 
Uhlíkovou stopu plánuje snižovat i nadále, a to díky svým aktivním přístupem k elektromobilitě. „Zatímco ostatní provádějí dílčí testy, my jsme se na cestu elektromobility již vydali. V současné době hledáme způsob, jak začlenit do naší rychlé logistiky revoluční elektromobil. Stěžejní je najít rovnováhu mezi ekonomikou provozu, vysokým standardem poskytované služby a snižováním emisí,“ prohlásil projektový manažer strategických projektů Rohlik.cz Ladislav Janckulík.
 
V minulosti už největší český online supermarket pár elektromobilů vyzkoušel, vždy byl ale problém v tom, že se musely v průběhu dne dobíjet. „Prostoje trvaly až několik desítek minut, což nám komplikovalo provoz. Smysl nám proto dává výměna baterie, která je hotová do tří minut. A právě to umožňuje systém BattSwap. Auto dělá provozně nesmrtelné. S výrobcem teď řešíme, jak tuto verzi dál modifikovat. Například budeme chtít navýšit kapacitu baterie, která vydrží více než 120 km,“ popsal Janckulík s tím, že vůz, který využívají v pražském skladu, je jediným modelem v České republice.
 
Flotila elektromobilů do konce roku 2025
 
Technologická firma BattSwap dokáže provozovat elektromobily efektivněji než ostatní. Rozdíl oproti normálním typům spočívá v tom, že BattSwap nenabíjí vozidla kabelem, ale pomocí plně automatické výměny celého akumulátoru, a to v řádu jednotek minut. Spolupráce s Rohlik.cz má mimo jiné za úkol industrializovat stanici na výměnu akumulátorů právě pro potřeby food delivery.
 
„80 % problémů ve městech způsobuje doprava. Projekt Rohlik.cz mě baví, protože prokázal, že svým online prodejem potravin reálně dopravní zátěž snižuje. Technologie BattSwap v rozvozové flotile firmy Rohlik.cz celý efekt ještě umocní. Půjde o unikátní český model, který můžeme směle implementovat i v zahraničí. Společně tak budeme definovat reálné řešení pro městský provoz,“ doplnil zakladatel a ředitel společnosti BattSwap Radek Janků.
 
Důkazem, že Rohlik.cz bere snižování emisí vážně, je fakt, že do konce roku 2025 chce mít 100 % městské flotily na elektřinu. Rychlost nasazení bude závislá na splnění modifikací, na kterých intenzivně pracuje se společností BattSwap.