ron dennis odchází od mclarenu | Aktuality | autoweek.cz

Ron Dennis odchází od McLarenu

Ron Dennis odchází od McLarenu

03.07.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

McLaren potvrdil, že Ron Dennis odprodá svůj dosavadní podíl ve společnostech McLaren Technology Group a McLaren Automotive. Obě společnosti se poté spojí v rámci jedné organizační struktury pod jménem McLaren Group.
Ron Dennis stál u zrodu současné podoby McLarenu a 37 let jej vedl. V roce 1980 spojil svůj závodní tým Project Four s týmem F1 McLaren Racing Cars. V roce 1981 s podporou Philip Morris (Marlboro) vyplatil bývalé majitele McLarenu a založil společnost McLaren International. V roce 1984 se stal jeho společníkem Mansour Ojjeh se společností TAG Heuer. Pod vedením Rona Dennise se McLaren stal nejúspěšnějším týmem formule 1 80. a 90. let, především díky spolupráci s Hondou jako dodavatelem motorů.
 
Od roku 2010 se McLaren uvedením vozu MP4-12C zařadil i mezi výrobce supersportovních automobilů, když navázal na předchozí spolupráce s BMW a Mercedesem-Benz. Stalo se tak poté, co v roce 2009 Ron Dennis odmítl prodat McLaren automobilce Mercedes-Benz a společně s dalšími akcionáři, tj. Mansourem Ojjehem a bahrajnskou investiční společností Mumtalakat Holding, odkoupili 40% podíl Mercedesu.
 
Ron Dennis stál v čele týmu McLaren do roku 2007, kdy po aféře s kopírováním dat od Ferrari odešel na krátko do ústraní. Tým F1 se poté pomalu začal propadat do průměru - poslední titul získal v roce 2008 a poslední velkou cenu vyhrál roku 2012. Propad výkonnosti po novém spojení s motory Honda po roce 2015 (což byla Dennisova iniciativa) vedl k tomu, že koncem roku 2016 Ron Dennis musel opustit vedení týmu i společnosti. Paradoxem je, že po neúspěšném pokusu o koupi McLarenu Mercedes-Benz na konci roku 2009 koupil závodní tým Brawn GP, který původně patřil Hondě a s ním zcela ovládl poslední tři sezony F1.
 
Vedení McLarenu oznámilo, že se s Ronem Dennisem dohodlo, že za 350 milionů dolarů (275 milionů liber) odkoupí jeho podíly ve společnostech McLaren Technology Group (25 %), pod níž patří i závodní tým F1, a McLaren Automotive (10,3 %). V souvislosti s tím se McLaren Technology Group a McLaren Automotive spojí v rámci nové struktury pod hlavičkou McLaren Group. To má umožnit lépe koordinovat společnou strategii a lépe využít reputaci získanou v obou oblastech činnosti. Činnost obou společností před lety Ron Dennis oddělil, aby se předešlo tomu, že by případné problémy některé z činností měly nepříznivý vliv na tu druhou.
 
Většinovými vlastníky McLaren Group budou stávající většinoví majitelé obou společností, tedy bahrajnská investiční společnost Mumtalakat Holding a společnost TAG Heuer. Výkonným předsedou McLaren Group se stal šejk Mohammed bin Essa Al Chalífa a v čele výkonného výboru bude Mansour Ojjeh. Generálním ředitelem automobilky McLaren Automotive i nadále zůstává Mike Flewitt, výkonným ředitelem McLaren Technology Group zůstává Jonathan Neale a ředitelem Zak Brown.
 
McLaren Group má v unikátním McLaren Technology Centru ve Wokingu, které vybudoval Ron Dennis, 3400 zaměstnanců. V roce 2016 skupina dosáhla kombinovaný obrat 1,1 miliardy USD. Ač jsou výsledky týmu McLaren ve F1 úplně nejhorší v celé jeho historii, výrobě automobilů se daří - McLaren Automotive vloni vyrobila 3286 vozů a vykázala zisk 12 milionů dolarů - už šestý rok v řadě. Cílem je do roku 2022 dosáhnout roční produkci 4500 vozů. K tomu by měl být postaven druhý výrobní závod u Sheffieldu.
 
Ron Dennis (70) vedl McLaren 37 let a 51 let byl aktivní v motoristickém sportu, kde začínal jako mechanik a první vlastní tým založil v roce 1971. Pod jeho vedením McLaren vyhrál 158 velkých cen a získal celkem 17 titulů mistra světa s Nikim Laudou, Alainem Prostem, Ayrtonem Sennou, Mikou Häkkinenem a Lewisem Hamiltonem. Získal také vítězství v Le Mans (1995). První monopost F1, který vznikl pod Dennisovým vedením a který navrhl John Barnard byl McLaren MP4 (tj. Marlboro Project 4). Ten přinesl technickou revoluci, protože měl jako první v historii nosnou strukturu kompletně vyrobenou z uhlíkového kompozitu.
  • Ron Dennis odchází od McLarenu
  • Ron Dennis odchází od McLarenu
  • Ron Dennis odchází od McLarenu
  • Ron Dennis odchází od McLarenu