roste kritika podpory plug-in hybridů | Aktuality | autoweek.cz

Roste kritika podpory plug-in hybridů

Roste kritika podpory plug-in hybridů

20.10.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Mezi politiky v Německu roste kritika podpory prodeje vozidel s plug-in hybridním pohonem. Kritici mají podezření, že tato vozidla, těžící ze státního prodejního bonusu, jsou ve skutečnosti převážně poháněna spalovacími motory.
Dotace na koupi elektromobilů je podrobován kritice, protože se týká i vozidel s plug-in hybridním pohonem kombinujícím spalovací motor s elektromotory a umožňujícím jízdu na čistě elektrický pohon nejméně na 50 km. Poptávka po městských SUV kombinujících oba typy pohonu s možností dobíjení akumulátorů, tedy plug-in hybridech, vyráběných německými automobilkami roste. V mnoha městech tato vozidla těží z mnoha zvýhodnění provozu a parkování určených pro vozidla s elektrickým pohonem. Jejich koupě je navíc v Německu dotována až 6750 eury (185 000 Kč). Vzhledem k rostoucímu zájmu se u těchto modelů prodlužují dodací lhůty.
 
Přední politik strany Zelených a předseda dopravního výboru ve Spolkovém sněmu Cem Özdemir v souvislosti s plug-in hybridy mluví o „státem dotovaných klimatických podvodech“. „Mnoho z nich jezdí téměř výhradně s pohonem spalovacím motorem na fosilní palivo a elektrickou mobilitu využívá pouze k urychlení startu na semaforech. To má zničující důsledky pro důvěryhodnost tohoto odvětví a pro ochranu klimatu,“ uvedl Özdemir.
 
V této souvislosti specialista na dopravu z liberální strany FDP Oliver Luksic varoval, že ​​automobilový průmysl by mohl být regulacemi „politicky zničen“. Kritizoval nesmyslně vysoké dotace a vyzval k monitorování toho, jak moc se akumulátory skutečně využívají v každodenním provozu.