rozdílné říjnové výsledky prodeje | Aktuality | autoweek.cz

Rozdílné říjnové výsledky prodeje

Rozdílné říjnové výsledky prodeje

06.11.2011 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Mírný vzestup prodeje osobních aut hlásí z Německa a Francie, další pokles nastal ve Španělsku a Itálii. V Británii se prodej automobilů v říjnu zvýšil.

V říjnu došlo k mírnému růstu registrací nových automobilů v Německu a Francii, zatímco ve Španělsku a Itálii prodej poklesl. Prodej nových automobilů se Německu minulý měsíc zpomalil na 258 253 vozů, což je o 0,6 % více než před rokem.

Za prvních deset měsíců prodej v Německu vzrostl o 9,8 % na 2,66 milionů vozů. Největší evropský trh s novými automobily německý se usadil na úrovni o něco vyšší než v loňském roce. Vyplývá to z počtu registrací v německém Kraftfahrbundesamtu.

I přesto, že ceny benzínu jsou dvakrát vyšší než v USA, trend směřující k nákupu větších a luxusnějších vozů zůstává beze změny. Vyšší třída zaznamenala vzestup o 29,7 %, dodávky o 11,3 %. Prodej kompaktů vzrostl jen o 4,7 %. Zajímavé je, že často přehlížené užitkové automobily zaznamenaly slušný vzestup, a to jak za říjen (+9 %) tak za prvních 10 měsíců tohoto roku (+21 %). Prodej užitkových vozidel se často považuje za důležitý ukazatel ekonomické prosperity. Když máte více zboží na přepravu, potřebujete nákladní automobily.

Zpomalení v rámci Evropy pokračovalo ve Francii. Prodej v říjnu podle asociace automobilek CCFA vzrostl o 2,8 % na 176 203 vozů. „Opět je to agresivní cenová politika, která předešla nejhoršímu,“ napsal analytik Philippe Gattet. Agresivní slevy přilákají do prodejen řidiče, ale vybírají si daň na marži. „Nesmíme udělat chybu, ekonomická situace se ve Francii zhoršuje,“ dodal Gattet. Počet nových registrací u automobilky PSA/Peugeot-Citroen klesl ve Francii v říjnu o 4,5 %, zatímco u konkurenčního Renaultu vzrostl o 11,3 %. Dodávky ve Francii vzrostly za prvních 10 měsíců o 0,4 % na 1,8 milionu vozů.

Ve Španělsku prodej nových vozů podle asociace tohoto odvětví ANFAC klesl o 6,7 % na 57 278 vozů. Jedná se o nejhorší říjnový výsledek. V Itálii prodej nových vozů v říjnu klesl o 5,49 % v důsledku nedávných úsporných opatření a obavách z nejhoršího, co má přijít. Prodej Fiatu klesl o 2,9 %. Italská asociace zahraničních automobilek UNRAE uvedla, že říjnové objednávky v Itálii klesly o 12,5 % na nejnižší zaznamenanou úroveň a naznačují tak chmurné vyhlídky. „Pokračující recese a další redukce spotřeby ze strany rodin, které jsou zasaženy restriktivní finanční politikou a rostoucí nezaměstnaností, budou mít dopad i na poptávku po nových automobilech v novém roce,“ uvedl výkonný ředitel UNRAE Gianni Filipponi. UNRAE předpokládá, že letos dojde v Itálii k propadu prodeje o více než 10 %. Pro meziroční propad v roce 2012 předpovídá 2 %.

V Británii se prodej automobilů v říjnu zvýšil o 2,6 % na 134 944 vozů. Uvádí to Společnost automobilek a prodejců SMMT. Růst je důsledkem nárůstu prodeje vozových parků, avšak prodej soukromým osobám poklesl. Společnost SMMT uvedla, že meziroční počet registrací doposud klesl o 4,5 % na 1,69 milionu vozů, ale že existují vyhlídky na to, že za celý rok se v Británii prodá celkem 1,92 milionu vozů. Výkonný šéf SMMT Paul Everitt uvedl, že říjnový nárůst je pozitivním výsledkem za daných nejistých ekonomických okolností. „Očekáváme, že podmínky na trhu zůstanou náročné a doufáme, že podzimní prohlášení ministra financí George Osborneho pomůže podpořit ekonomický růst a jistotu zákazníků.“