rozhodnutí o gigatovárně až v prvním pololetí 2022 | Aktuality | autoweek.cz

Rozhodnutí o gigatovárně až v prvním pololetí 2022

Rozhodnutí o gigatovárně až v prvním pololetí 2022

11.10.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Závod na výrobu článků pro akumulátory elektromobilů ve východní Evropě má plánovaný start produkce v roce 2027. Česká republika usiluje o získání tohoto závodu, ale ve hře jsou také Polsko, Maďarsko a Slovensko.
Volkswagen počátkem letošního roku nastínil plány na výstavbu šesti velkých továren na akumulátory (tzv. gigatováren) v celé Evropě do konce tohoto desetiletí. O získání jedné z nich, která má být uvedena do provozu v roce 2027, se ucházejí Maďarsko, Polsko, Slovensko a Česká republika. Největší evropská automobilka Volkswagen plánuje rozhodnout o umístění tohoto plánovaného závodu ve východní Evropě v první polovině roku 2022.
 
Volkswagen v současné době už provozuje továrnu na akumulátory v německém Salzgitteru. Ta bude do roku 2025 přestavěna na nové unifikované články. V roce 2023 zahájí výrobu továrna Northvolt Ett ve švédském městě Skellefteå. Třetí továrna byla na základě příslibu španělské vlády o masivní podpoře elektromobility v zemi přislíbena Španělsku.
 
Generální ředitel společnosti Volkswagen Herbert Diess a člen představenstva odpovědný za technologie Thomas Schmall nyní navštívili Českou republiku aby se seznámili se strategií elektrifikace země s ohledem na rozvoj elektromobility. Výsledkem jednání je závazek české strany podpořit výstavbu tisíců dobíjecích míst, ovšem příslib umístění gigatovárny do České republiky nebyl dosažen. O místě pro čtvrtý závod má být definitivně rozhodnuto v prvních šesti měsících příštího. „Jak víte, pro toto rozhodnutí je třeba vzít v úvahu příslušné podmínky země, ekonomické prostředí, strategii e-mobility a rámec dotací,“ řekl mluvčí společnosti.
 
„Předpokládalo se, že rozhodnutí o umístění gigatovárny padne do konce roku, ale nyní se odsouvá do poloviny roku 2022, a to nejen ohledně České republiky,“ řekl agentuře Reuters český místopředseda vlády Karel Havlíček.