růst výroby motorových vozidel v čr pokračuje | Aktuality | autoweek.cz

Růst výroby motorových vozidel v ČR pokračuje

Růst výroby motorových vozidel v ČR pokračuje

16.07.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V České republice bylo za 1. pololetí 2012 vyrobeno celkem 675 754 silničních vozidel, z toho 666 034 motorových a 9720 přípojných. Výsledný růst produkce vozidel za 1. pololetí je však nižší než růst vykázaný za 1. čtvrtletí.

„Vývoj na evropských trzích, na které je směřována většina produkce vozidel vyráběných v České republice, není příznivý. Za první pololetí došlo na těchto trzích (EU27 + EFTA) k poklesu prvních registrací osobních automobilů  o více než 6 %, což představuje pokles prodejů zhruba o 460 000 kusů. Je logické, že této situaci se musí pružně přizpůsobovat i evropská výroba vozidel“, uvádí prezident AutoSAP Ing. Martin Jahn.

Osobních automobilů bylo za 1. pololetí 2012 na území ČR vyrobeno celkem 662 529 kusů, což oproti stejnému období 2011 představuje nárůst produkce o 4,8 %. „I přes relativně nižší růst výroby než vloni se stále jedná o dosud nejvyšší výrobu osobních automobilů dosaženou za 1. pololetí roku. Důležité je, že nedochází, tak jako v řadě jiných zemí, k poklesu produkce“, poznamenává dále prezident AutoSAP.

Diferencovaný vývoj zaznamenávají i jednotlivé tuzemské automobilky. Zatímco u společnosti Škoda Auto a HMMC Nošovice stále dochází k nárůstu produkce, u TPCA Czech se výroba snižuje.

„Výsledky za 1. pololetí roku 2012 nasvědčují, že český automobilový průmysl by si mohl udržet mírnou růstovou dynamiku. Samozřejmě přitom bude záležet na dalším vývoji zejména na evropských trzích a též na rozvoji exportu do dalších zemí“, uzavírá Ing. Martin Jahn.

  • Růst výroby motorových vozidel v ČR pokračuje
  • Růst výroby motorových vozidel v ČR pokračuje