rychlonabíjecí stanice pro elektromobily v mladé boleslavi | Aktuality | autoweek.cz

Rychlonabíjecí stanice pro elektromobily v Mladé Boleslavi

Rychlonabíjecí stanice pro elektromobily v Mladé Boleslavi

24.09.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Zástupci města Mladá Boleslav, společnosti Škoda Auto a energetické společnosti Ško-Energo v Mladé Boleslavi u letiště v blízkosti dálnice D10 z Prahy do Liberce otevřeli 50 kW rychlonabíjecí stanici pro elektromobily.
Nová rychlonabíjecí stanici zajišťuje nabíjení jak střídavým, tak stejnosměrným proudem. Díky vysokému nabíjecímu výkonu 50 kW lze akumulátory elektromobilu dobít za 15 až 20 minut na 80 % jejich kapacity. U rychlonabíjecí stanice Combo 2 mohou současně nabíjet energii až tři elektromobily s různými systémy dobíjení. Díky blízkosti Leteckého muzea Metoděje Vlacha si řidiči mohou zpříjemnit dobu nabíjení například v tamní kavárně.
 
Škoda Auto v příštích pěti letech investuje dvě miliardy eur do vývoje elektrických vozů a nových mobilních služeb. Jedná se o největší investiční program v historii společnosti. Zároveň podpoří výstavbu celostátní dobíjecí infrastruktury. Mladá Boleslav má být v budoucnu jako Smart City průkopníkem infrastruktury v oblasti elektromobility.
 
Již v příštím roce uvede značka Škoda na trh první modely s elektrickým pohonem. Nejprve se představí elektrická verze modelu Citigo. Následovat bude Superb s plug-in hybridním pohonem. Prvním nově vyvinutým modelem s čistě elektrickým pohonem bude v roce 2020 sériová verze studie Vision E navržená s využitím nové speciální modulární platformy MEB.
 
Dobíjecí infrastruktura se buduje i jinde ve městě a také v areálu závodu společnosti Škoda Auto. Do konce října budou v Mladé Boleslavi uvedeny do provozu další čtyři nabíjecí stanice na střídavý proud o výkonu 11 kW a dalších 10 stanic se nachází v areálu automobilky.
 
Všechny nabíjecí stanice v Mladé Boleslavi financuje a provozuje společnost Ško-Energo, která již více než 20 let zajišťuje veškeré energie pro společnost Škoda Auto. Firma, která do výstavby veřejné dobíjecí infrastruktury investuje zhruba 3,3 milionu korun, dodává do všech třech českých výrobních závodů v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí elektřinu, vodu, teplo, zemní plyn a stlačený vzduch. Kromě toho také zajišťuje obyvatelům, podnikům a veřejným institucím v Mladé Boleslavi dálkové vytápění. Mezi podílníky společnosti Ško-Energo patří vedle společnosti Škoda Auto (44,5 %) i firmy VW Kraftwerk (22,5 %), E.ON Beteiligungen (21,0 %) a energetická společnost ČEZ ESCO (12,0 %).
 
Výstavba celostátní infrastruktury pro dobíjení elektromobilů je také jedním ze základních bodů Memoranda o budoucnosti automobilového průmyslu v České republice, které v říjnu loňského roku podepsala česká vláda společně se Sdružením automobilového průmyslu AutoSAP. Jako člen oborového sdružení AutoSAP se společnost Škoda Auto významně podílela jak na tvorbě tohoto memoranda, tak i na vypracování souvisejícího Akčního plánu. Škoda Auto spolupracuje se státními institucemi a podporuje realizaci konkrétních opatření obsažených v těchto dokumentech.
 
  • Rychlonabíjecí stanice pro elektromobily v Mladé Boleslavi
  • Rychlonabíjecí stanice pro elektromobily v Mladé Boleslavi
  • Rychlonabíjecí stanice pro elektromobily v Mladé Boleslavi