sázejme lesy pro budoucnost | Aktuality | autoweek.cz

Sázejme lesy pro budoucnost

Sázejme lesy pro budoucnost

12.10.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V rámci unikátní celorepublikové akce Den za obnovu lesa můžete 19. října pomoci sázet nový les, tvořit budoucí krajinu a zasadit se o lesy pro další generace. Lesy ČR rovněž vzkazují řidičům: ne po lese! Spolu s Autoklubem České republiky připravily program #NEpolese.
1 ha lesa přemění na kyslík 15 tun CO2 za rok, 1 listnatý strom vyprodukuje 1000 l kyslíku za den
 
Den za obnovu lesa
Čelíme jedné z největších kalamit v dějinách lesnictví. Naší povinností je na zbytcích starého vytvořit nový les, a to co dřív. Rozsah ploch, které musíme osázet, je tak obrovský, že tvoříme novou krajinu, která znovu přetrvá generace. Jiná alternativa než nový les není. Generální ředitel Lesů ČR Ing. Josef Vojáček k tomu říká: „Je třeba se připravit na to, že lesy, které dnes sázíme, budou za 30 či 50 let hodně jiné než ty, na jaké jsme byli zvyklí v minulosti, a které dnes hynou. Tím, že v tak nevídané míře vysázíme nový les, vytvoříme novou krajinu. Sázíme lesy, které porostou do 22. století.“
 
Sázení nových stromů je nepochybně mnohem užitečnější než blokování silnic. Na http://www.sazimelesynovegenerace.cz/den-za-obnovu-lesa/ zjistíte, kde se k akci můžete připojit. Po rozkliknutí na interaktivní mapě najdete podrobné informace o konání jednotlivých akcí na 14 místech po celé republice. Skupiny nad 10 zájemců by měly předem kontaktovat koordinátora uvedeného v konkrétní lokalitě.
 
Ne po lese
Krajina obnažená po kalamitní těžbě láká příznivce terénní jízdy na motocyklech, čtyřkolkách a v terénních autech. Často nevědí, že už začala obnova ploch. Do porostů obvykle vjíždějí v početných skupinách a způsobují zde velké škody. Podnik Lesy České republiky proto spolu s Autoklubem České republiky připravily program #NEpolese.
 
Terénní motoristé ohrožují chodce, houbaře, turisty a mohou se zranit při střetu s těžební technikou, která se v době zvýšeného zpravování kůrovcového dřeva pohybuje po lesních cestách i v porostech. Průjezd techniky i vozidel složek záchranného systému komplikují bezohledným parkováním v lesích a podél cest. Škody působí také stopy terénních pneumatik, ve kterých se i během krátkého přívalového deště vytvoří dravé potůčky, jež snadno strhnou půdu z obnovovaných ploch.
 
„V době zásadní obnovy krajiny je třeba vysvětlit motoristům všechna rizika a nebezpečí, kterým se vystavují a jež působí. Nechceme jít jen cestou kontrol a represe, ale i prevence. Chceme řidiče motivovat, aby využívali schválené offroadové tratě s adekvátním ekologickým zázemím. Kromě Policie ČR jsme proto zahájili spolupráci s Autoklubem ČR,“ vysvětluje Josef Vojáček. Program podpořil i několikanásobný vítěz Rallye Dakar Karel Loprais.
 
Seznam tratí je k dispozici v mobilní aplikaci Klub nového lesa a během října bude zveřejněný i na portálu www.NEpolese.cz. Součástí programu budou i osvětové besedy s profesionálními i amatérskými jezdci. Většinou se uskuteční na velkých motoristických akcích.