sdílení aut osvícené sluncem | Aktuality | autoweek.cz

Sdílení aut osvícené Sluncem

Sdílení aut osvícené Sluncem

19.08.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nizozemská firma Squad Mobility uvádí své dvoumístné solární elektromobily do sdílení automobilů.
Společnost Squad Mobility plánuje uvést na trh malé elektromobily s akumulátory, o nichž se domnívá, že jsou vhodné pro vozové parky a mobilitu jako službu. Vozidla jsou vybavena střešními solárními panely, které prodlužují jejich dojezd. Jinak dvoumístný Squad Solar City jezdí na vyměnitelné akumulátory. Akumulátor poskytuje dojezd 100 km, automatické solární nabíjení jej prodlouží až o 20 km denně. Název Squad je zkratka pro sluneční čtyřkolku (quadricycle).
 
Společnost plánuje uvést svá vozítka na evropské trhy a poté expandovat do USA. Prototyp bude odhalen v září 2022 a výroba má být zahájena v posledním čtvrtletí roku 2022.
 
Vozítko je dlouhé 205 cm a 122 cm široké. Jeho malá velikost umožňuje snadnou navigaci a parkování ve městech. Společnost uvádí, že se tři tato vozítka pohodlně vejdou na jedno parkovací místo. Squad má maximální rychlost 45 km/h.
 
„Města hledají řešení mobility s nulovými emisemi a malým prostorem. Spotřeba energie na člověka je u Squadu nižší než ve veřejné dopravě, prostorová stopa je srovnatelná s jízdním kolem, a to vše při flexibilitě osobní dopravy a pohodlí auta,“ uvedl generální ředitel Squad Mobility Robert Hoevers.
 
Pneumatiky vozidla slouží jako ochranné nárazníky. Senzory umožňují dálkovou diagnostiku provozního stavu, úrovně nabití, tlaku v pneumatikách, polohy a dalších funkcí. Jednotka bude vybavena kamerami pro kontrolu stavu a polohy vozidla. Vedoucí konstruktér skupiny Chris Klok řekl, že dlouhodobá vize vozidla zahrnuje ovládání na dálku a využití autonomního řízení: „Při návrhu zohledňujeme další možnosti, jako je například dálkové ovládání řízení a možnost přenosu dat.“