seat ateca - nové suv z kvasin | Aktuality | autoweek.cz

Seat Ateca - nové SUV z Kvasin

Seat Ateca - nové SUV z Kvasin

11.02.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Seat představuje své první SUV Ateca orientované především pro městský provoz. Seat se tak konečně zapojuje do souboje o přízeň kupujících v nejrychleji rostoucím segmentu evropského trhu.
Nové SUV má pro další budoucnost značky Seat klíčový význam. Vedle kompaktního modelu Leon a malého hatchbacku Ibiza se stane třetí oporou, poskytující značce do budoucna větší jistotu. Ze 400 000 vloni prodaných vozů Seat jich 160 000 bylo modelu Leon a 154 000 přidal model Ibiza.
 
Po letech, kdy se Seat potácel ve ztrátě, se s novým modelem Ateca konečně vydává tam, kde jiní už dávno vydělávají. Prodej SUV v západní Evropě už dlouho roste ve velkém tempu - v segmentu kompaktních SUV to vloni bylo o 14 % na 1,18 milionu prodaných vozů a analytici předpovídají v budoucnu růst až o 25 % ročně. Přitom jde o modely s jistotou ziskovosti.
 
Ateca je prvním ze tří připravovaných novinek, které hodlá Seat během 18 měsíců představit. Těmi dalšími budou nová generace malého vozu Ibiza a třetím menší SUV. Cílem je prodávat okolo 60 000 vozů ročně, přičemž nemalá část z tohoto počtu by měla být na úkor bestselleru tohoto segmentu Nissanu Qashqai.
 
Ateca samozřejmě vznikla s využitím modulární platformy MQB, jenže nikoliv na verzi A2-MQB jako nová generace Volkswagenu Tiguan ale na základní A1-MQB jako Volkswagen Golf. Díky platformě MQB může Ateca využívat veškeré elektronické asistenční systémy používané v dalších koncernových modelech vzniklých na této platformě včetně Volkswagenu Passat. S délkou 4360 mm a rozvorem náprav 2638 mm má Ateca zavazadlový prostor s objemem 510 l, resp. 485 l ve verzích s pohonem všech kol.
 
Při zahájení předprodeje na jaře bude Seat Ateca nabízen jen s motory přeplňovanými turbodmychadlem - zážehovými TSI a vznětovými TDI - pokrývajícími rozsah výkonů od 85 kW (115 k) do 140 kW (190 k) v kombinaci s přímo řazenou převodovkou nebo dvouspojkovou převodovkou DSG a samozřejmě s pohonem předních nebo všech kol. V nabídce bude i volič jízdních režimů.
 
Seat Ateca nabízí konektivitu v podobě nejnovější generace informačních a zábavních systémů Easy Connect, systému Seat Full Link a aplikace Seat ConnectApp. Na vrcholu nabídky stojí Media System plus s 8“ displejem. Connectivity Box ve středové konzoli umožňuje bezdrátové nabíjení chytrého telefonu. Seat Full Link kromě systémů MirrorLink zahrnuje rovněž funkce Apple CarPlay a Android Auto.
 
V souladu s tradicemi značky Seat je název Ateca inspirován španělským zeměpisem. Vesnice Ateca leží na západě Zaragozy v srdci Pyrenejského poloostrova. Seat Ateca se ale bude vyrábět v Kvasinách. V ČR se pro Seat vyrábí i model Toledo.
  • Seat Ateca - nové SUV z Kvasin
  • Seat Ateca - nové SUV z Kvasin
  • Seat Ateca - nové SUV z Kvasin
  • Seat Ateca - nové SUV z Kvasin
  • Seat Ateca - nové SUV z Kvasin
  • Seat Ateca - nové SUV z Kvasin