německá dálnice testovací dráhou pro autonomní vozidla | Trendy | autoweek.cz

Německá dálnice testovací dráhou pro autonomní vozidla

Německá dálnice testovací dráhou pro autonomní vozidla

05.02.2015 | Rybecká Ivana | Aktuality

Část dálnice A9 má být určena k testování autonomních vozidel. Jako první ji podle všeho vyzkouší nový koncept Mercedes-Benz F 015, představený nedávno na veletrhu CES. Německým automobilkám to umožní postavit se hrozícímu monopolu společnosti Google.

Německý ministr dopravy Alexander Dobrindt představil projekt, v rámci něhož bude část dálnice A9 spojující Berlín a Mnichov určena k testování autonomních vozů. Instalace digitálního vybavení na A9 bude zahrnovat zajištění infrastruktury pro komunikaci mezi vozy. Stejně tak bude uvolněna frekvence 700 MHz, aby testované vozy mohly komunikovat vpřed i vzad. Očekává se, že projekt bude spuštěn ještě v tomto roce.

 

Ministr dopravy Alexander Dobrindt uvedl, že díky tomuto projektu německý automobilový průmysl stane v čele tohoto oboru a umožní mu to vytvořit nezávislou datovou platformu. „Německé automobilky nebudou spoléhat na Google,“ řekl Dobrindt. „Musíme se bránit monopolizaci dat. Je nezbytné si vytvořit vlastní digitální suverenitu, nezávisle na Americe a Asii.“

 

Nejedná se nový problém. „Hledáme spojení s datovými systémy Googlu, ale stále chceme zůstat pány svých vlastních automobilů,“ uvedl loni v říjnu šéf Volkswagenu Martin Winterkorn. „Případný konflikt vznikne, pokud se data zpřístupní.“

 

Bez ohledu na datové platformy je jasné, že automobilky jako jsou Mercedes-Benz a Volkswagen usilují o to, aby pro budoucí zákazníky měly jako další volitelný prvek schopnost autonomní jízdy. Zaškrtnout si tedy budete moci kolonku pro Bluetooth, tempomat, satelitní rozhlas a jednoho dne také autonomní jízdu.

 

Ačkoli podobné projekty probíhají i v USA, Evropě, Číně a Japonsku, testování v Německu je prvním příkladem, kdy tato země poskytne úsek veřejné dálnice pro testování tohoto typu. Vzhledem k tomu, že dálnice mezi Berlínem a Mnichovem je docela důležitá spojnice, je zřejmé, že to myslí skutečně velmi vážně.

 

Takže nebuďte překvapeni, až na dálnici mezi Berlínem a Mnichovem potkáte auto, jehož řidič si bude hrát na tabletu.