seat na kongresu smart city expo v barceloně | Aktuality | autoweek.cz

Seat na kongresu Smart City Expo v Barceloně

Seat na kongresu Smart City Expo v Barceloně

18.11.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Seat na kongresu Smart City Expo v Barceloně představil svůj koncept chytré mobility v podobě prototypu Ateca Smart City Car, vybaveného chytrou konektivitou, která umožňuje vyhledání volného parkovacího místa a sdílení vozu s jinými uživateli, a projektu Seat Connected Sharing.
Kongres Smart City Expo je ideální příležitostí k představení pokroku, jehož Seat dosahuje při realizaci své vize budoucí mobility. Značka usiluje o získání vedoucího postavení v oblastech konektivity a digitalizace. Seat pokročil ve vývoji konceptu snadnější mobility a tuto skutečnost prezentovaly exponáty přibližující vizi digitálního sdílení a cestování po městě ve voze Seat Ateca s využitím platformy iCity, jež vznikla na základě spolupráce s barcelonským magistrátem a společností Cellnex Telecom.
 
Seat pracuje na konceptech chytré městské mobility
Předseda představenstva společnosti Seat Luca de Meo k tomu řekl: „Chceme být klíčovým hráčem ve vývoji nových konceptů chytré městské mobility. Barcelona je nejlepším městem pro výzkum nových řešení mobility v kontextu chytrých měst z důvodu její velikosti, průmyslové infrastruktury a přítomnosti nově zakládaných společností, které podporují inovace. Seat se na tomto procesu podílí a chceme být klíčovým hráčem ve vývoji nových konceptů chytré městské mobility. Naším cílem je stát se přední společností v oblasti konektivity.“
 
Luca de Meo a Carlo Ratti, architekt, inženýr a ředitel laboratoře Massachusetts Institute of Technology (MIT) Senseable City Lab, vystoupili v rámci programu světového kongresu Smart City Expo v Barceloně. V diskuzi na téma „Budoucnost městské mobility“ se zabývali různými problémy spojenými s městskou mobilitou budoucnosti v kontextu rozšiřování vlivu kultury ekonomiky sdílení na spotřební zvyky uživatelů. Věnovali se také postavení síťově propojeného automobilu v kontextu chytrého města i rozmanitým řešením, která mohou z této perspektivy výrazně usnadnit osobní mobilitu.
 
Seat na kongresu Smart City Expo v Barceloně představil technické inovace, mezi něž patří nový prototyp Ateca Smart City Car, vybavený chytrou městskou konektivitou na základě průkopnického projektu, který umožňuje snadné vyhledání volného parkovacího místa a sdílení vozu s ostatními uživateli.
 
Sdílení automobilů mezi zaměstnanci
Významným krokem k dalšímu vývoji sdílené a propojené mobility automobilky je projekt Seat Connected Sharing. V roce 2017 automobilka spustí pilotní projekt služby sdílení automobilů pro svých více než 14 000 zaměstnanců. Tento projekt bude integrovat různá dopravní řešení založená sdílení automobilů a sdílené dopravě. Seat Connected Sharing umožní využívání firemního vozového parku, pokud vozidla nevykonávají svou běžnou činnost jako doplněk ke sdílení soukromých vozidel mezi jednotlivci a možnosti, že zaměstnanci mohou tato vozidla užívat pro své cesty společně.
 
Seat při kongresu Smart City Expo rovněž předvedl svou aplikaci pro sdílení Digital Sharing, určenou pro kolaborativní prostředí ekonomiky (peer-to-peer sdílení, tzn. umožňující komunikaci přímo mezi uživateli). Tato aplikace funguje jako digitální klíč a umožňuje sdílení vozidel mezi jednotlivci i ve firemním prostředí.
 
Cílem obou projektů je podpořit rozvoj řešení, která usnadňují sdílení vozidel. Tyto projekty jsou spojeny s dalšími technickými inovacemi, které Seat představil na Smart City Expu.
 
Usnadnění hledání místa pro zaparkování
Koncepční vozidlo Ateca Smart City Car je vybaveno i aplikací Parkfinder. Tento průkopnický projekt, vyvinutý Seatem, umožňuje vyhledávání míst pro zaparkování a následné bezproblémové zaplacení. Díky dohodě s městem Barcelona a společností Cellnex Telecom umožňuje vozidlům Seat Ateca Smart City Car odesílat data o dostupných parkovacích místech do platformy iCity Barcelona. Současně tento server přenáší informace do aplikace Parkfinder a na mapě řidičům doporučuje volná místa k zaparkování.
 
Profil řidiče může být konfigurován třemi způsoby: v blízkosti jeho bydliště, v blízkosti pracoviště a jako třetí strana. Pro každý z těchto profilů může uživatel nastavit své preference, např. o vzdálenosti, ceně a nejrychlejší šanci k nalezení místa pro parkování. Také zahrnuje funkce, jako jsou „Najdi moje auto“, která informuje o tom, kde je vůz zaparkován, nebo „Last Mile Routing“, která udává cestu na místo konečného cíle chůzi.
 
Chytrá kyvadlová doprava
Seat v průběhu Smart City Expa také předváděl koncept služby Smart City Inteligent Shuttle Congress BCN, vyvinutý v rámci projektu výzkumu a inovací městské mobility CARNET. Cílem služby Inteligentní kyvadlové dopravy BCN je nabídnout flexibilní mobilitu aplikovanou podle okamžitých potřeb dopravy ve městech v reálném čase.

  • Seat na kongresu Smart City Expo v Barceloně
  • Seat na kongresu Smart City Expo v Barceloně
  • Seat na kongresu Smart City Expo v Barceloně
  • Seat na kongresu Smart City Expo v Barceloně
  • Seat na kongresu Smart City Expo v Barceloně
  • Seat na kongresu Smart City Expo v Barceloně
  • Seat na kongresu Smart City Expo v Barceloně
  • Seat na kongresu Smart City Expo v Barceloně
  • Seat na kongresu Smart City Expo v Barceloně
  • Seat na kongresu Smart City Expo v Barceloně