seat připravuje velké suv | Aktuality | autoweek.cz

Seat připravuje velké SUV

Seat připravuje velké SUV

24.03.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Seat v rámci ofenzivy v segmentu SUV připravuje třetí model - větší než Ateca. Bude nabízen ve verzích s pěti nebo sedmi sedadly jako Škoda Kodiaq. Bude navržen a vyvinut v Barceloně, ale výrobu zajistí závod Wolfsburg v srdci koncernu Volkswagen. U prodejců se objeví v roce 2018.
Seat pokračuje v rozšiřování své produktové řady. Letos na podzim představí malý crossover na platformě MQB A0 jako nová generace modelu Ibiza, tedy menší než Ateca, pod jménem Arona. Tento vůz se bude vyrábět v Martorellu.
 
Třetí SUV bude mít parametry Kodiaqu
Třetí SUV se současně stane vrcholným modelem značky. Zamíří do segmentu nad úspěšným modelem Ateca, vítězem ankety AutoBest 2017. Bude k dispozici ve verzích s pěti nebo sedmi sedadly, tedy jako Škoda Kodiaq. U prodejců se objeví v roce 2018. Jeho podobu naznačil koncept 20V20 z roku 2015.
 
Nové SUV bude vyrábět závod Volkswagen ve Wolfsburgu, tedy společně s Volkwagenem Tiguan resp. s jeho prodlouženou verzí Tiguan Allspace. Maximální využití stávajícího výrobního zařízení pro modely na platformě MQB A2 povede ke zvýšení synergií v rámci koncernu Volkswagen.
 
Předseda představenstva společnosti Seat Luca de Meo vyjádřil s novým SUV spokojenost: „Tento vůz k nám přivede nové zákazníky, posílí image značky a velmi pozitivním způsobem ovlivní naši schopnost vytvářet zisk. Bude to automobil navržený v Barceloně a vyráběný v Německu. Výroba nového SUV ve Wolfsburgu, srdci koncernu, posílí spojení mezi značkami Seat a Volkswagen.“
 
Seatu se daří
Oznámení o výrobě nového modelu bylo zveřejněno během prezentace výsledků společnosti Seat za rok 2016, které byly s provozním ziskem 143 milionů eur nejlepší v historii španělské značky. Výnosy z prodeje dosáhly rekordní částky 8,597 milionu eur, takže se zvýšily o 3,2 %. K tomu nejvíce přispěly rostoucí prodeje a lepší produktový mix v důsledku obchodních úspěchů modelů Ateca, Leon a Alhambra, tří modelů s vyšší marží. Seat vykázal „černá čísla“ poprvé od roku 2007.
 
Na investice, výzkum a vývoj Seat vynaložil 862 milionů eur, tedy o 47 % víc než v roce 2015! Investice směřovaly především do nové platformy MQB A0, kterou Seat v páté generaci modelu Ibiza využije jako první značka koncernu Volkswagen k výrobě páté generace modelové řady Ibiza. Od roku 2012 Seat investoval 3 miliardy eur do výzkumu a vývoje, vybavení a výrobních závodů.
 
„Ziskovosti jsme dosáhli díky vyšší úrovni prodeje, vylepšenému produktovému mixu a nákladové optimalizaci. Jako tým jsme velmi hrdí na náš provozní zisk 143 milionů eur. Seat se stal solidní společností, která přešla z obnovy do fáze konsolidace. Nyní připravuje na rozvoj a růst. Rok 2017 bude pro Seat velmi mimořádný, protože Ibiza a Arona tento proces urychlí,“ zdůraznil v Barceloně předseda představenstva společnosti Seat Luca de Meo.
 
Seat dosáhl čtvrtým rokem v řadě růst prodeje na 408 700 vozidel, což je téměř 30% nárůst v uplynulých čtyřech letech. Díky zahájení prodeje modelu Ateca a historicky nejlepším prodejním výsledkům modelů Leon a Alhambra vykázal nejlepší výsledky od roku 2007. Přitom také Ibiza s více než 150 000 prodanými vozy v roce 2016 přispěla ke zvýšení počtu dodaných vozidel.
 
  • Seat připravuje velké SUV
  • Seat připravuje velké SUV
  • Seat připravuje velké SUV
  • Seat připravuje velké SUV