suv seat by se mohlo vyrábět v kvasinách | Aktuality | autoweek.cz

SUV Seat by se mohlo vyrábět v Kvasinách

SUV Seat by se mohlo vyrábět v Kvasinách

13.12.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Poté, co česká média spekulovala možnost výroby vozů Škoda v závodě Seat ve Španělsku, šéf španělské automobilky Jürgen Stackmann naznačil, že by to mohlo být naopak a připravované SUV značky Seat by mohla Škoda vyrábět v Kvasinách.

Podle informací z vedení VW uveřejněných v Automotive News Europe a rozhovoru šéfa Seatu Jürgena Stackmanna Volkswagen Group zvažuje výrobu připravovaného SUV španělské značky Seat v závodě Škody Auto v Kvasinách.

Nový model Seatu se má vyrábět společně s novou generací Škody Yeti SUV v závodě, kde jsou výrobní náklady výrazně nižší než v závodě Seat ve španělském Martorellu. Připravované kompaktního SUV značky Seat by mělo vycházet ze studie IBX Concept, která se představila v roce 2011 v Ženevě. Jeho základem by měla být modulární platforma MQB, používaná mj. u Volkswagenu Golf, Seatu Leon či Škody Octavia.

Prodej SUV a crossoverů je v Evropě na vzestupu. V Evropě, kde Seat prodává většinu svých vozů, ale na rozdíl od značek Škoda, Volkswagen a Audi, španělská automobilka takový model ve své nabídce nemá.

Vedení VW Group zatím neschválilo výrobu SUV se značkou Seat, protože se stále zvažuje, zda si stále ztrátová španělská automobilka může dovolit přidat do nabídky další model.

President Seatu Jürgen Stackmann, který sám řadu let působil v Mladé Boleslavi jako prodejní a marketingový šéf značky Škoda, v rozhovoru pro Automobilwoche uvedl, že SUV bude důležitým strategickým stavebním kamenem automobilky při její evropské prodejní expanzi. Podle Stackmanna se u Seatu na vývoji tohoto vozu usilovně pracuje, ale o jeho výrobě zatím nebylo rozhodnuto.

Prodej vozů značky Seat v posledních měsících roste především díky velmi dobrému přijetí nové generace kompaktního modelu Leon, který se nabízí jako tři- a pětidveřový hatchback i jako kombi ST. Uvedení nových modelů Leon, Toledo a Mii pomohlo v zemích EU zvýšit prodej Seatu o 10 % na 242 487 vozů v prvních 10 měsících. Nová generace modelu Seat Toledo se rovněž vyrábí v závodě Škoda Auto v Mladé Boleslavi, zatímco minivůz Mii se vyrábí v závodě Volkswagenu v Bratislavě na Slovensku. Seat naopak ve Španělsku vyrábí vůz Audi Q3.