seat vyvine platformu pro malé elektromobily | Aktuality | autoweek.cz

Seat vyvine platformu pro malé elektromobily

Seat vyvine platformu pro malé elektromobily

28.03.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Seat v rámci koncernu Volkswagen vyvine ve Španělsku novou platformu pro malé elektromobily. Půjde o menší verzi modulární platformy MEB. Seat uvede na trh šest elektromobilů a plug-in hybridních modelů.
Seat představil svou elektrickou strategii, která bude do začátku roku 2021 zahrnovat šest elektricky poháněných a plug-in hybridních modelů. Prvními dvěma plně elektricky poháněnými modely budou elektrická verze Mii, tedy ekvivalent vozů Volkswagen e-up! a Škoda Citigo z bratislavské produkce, a elektromobil el-Born, který se bude na platformě MEB vyrábět ve Cvikově.
 
V rámci nové generace modelu Leon a rozšíření modelové řady Tarraco budou nabízeny hybridní pohony s možností vnějšího nabíjení (plug-in hybridy). Rovněž modely Cupra Leon a Cupra Formentor budou k dispozici v externě nabíjitelné hybridní variantě. Nové CUV Cupra Formentor, které bylo představeno na ženevském autosalonu, se bude vyrábět v Martorellu.
 
Seat bude poprvé v historii společnosti vyvíjet novou automobilovou platformu ve spolupráci se značkou Volkswagen. Půjde o menší verzi modulární platformy MEB pro elektromobily. Na jejím základě se budou vyrábět různá vozidla s délkou kolem čtyř metry, a to různých značek, včetně Seatu a Škody. Cílem nové platformy je vyvinout cenově dostupné elektromobily se vstupní cenou nižší než 20 000 eur. Na tomto projektu bude ve Španělsku pracovat více než 300 kvalifikovaných inženýrů.
 
Pro Seat je toto rozhodnutí mimořádně důležité, protože až dosud se na rozvoji elektromobility v rámci koncernu měla mimo Německo podílet jen značka Škoda vlastním vývojem a výrobou, zatímco v případě Seatu se zdálo, že bude dostávat jen upravené modely z produkce Volkswagenu ve cvikově.
 
Předseda představenstva společnosti Seat Luca de Meo k tomu řek: „Seat nyní má v rámci koncernu Volkswagen jasnější roli a díky dosaženým výsledkům nám byl svěřen vývoj nové platformy pro elektromobily. Technické centrum Seat bude poprvé vyvíjet platformu, která může být využívána více značkami na celém světě.“
 
Předseda představenstva společnosti Volkswagen Herbert Diess k tomu dodal: „Seat hraje novou roli v rámci koncernu Volkswagen a přebírá ještě větší odpovědnost. Aktuální úspěchy potvrzují potenciál značky Seat využívat příležitosti k růstu a vstupovat na nové trhy. Projekt platformy pro malé elektromobily je velkým krokem k ještě dostupnější elektrické mobilitě. Seat vyvine první elektromobil, který bude speciálně zkonstruován pro cestování po městě“.
 
  • Seat vyvine platformu pro malé elektromobily
  • Seat vyvine platformu pro malé elektromobily
  • Seat vyvine platformu pro malé elektromobily