seat zahajuje výrobu nové převodovky | Aktuality | autoweek.cz

Seat zahajuje výrobu nové převodovky

Seat zahajuje výrobu nové převodovky

16.07.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Závod Seat Componentes vyrábí přímo řazenou převodovku MQ281 pro celý koncern Volkswagen.
Seat Componentes, jeden ze tří výrobních závodů španělské značky (další dva jsou v Martorellu a Barceloně), zahájil výrobu nové převodovky koncernu Volkswagen MQ281. Novou šestirychlostní přímo řazenou převodovku budou ve svých vozech používat značky Seat, Volkswagen, Audi a Škoda. Maximální kapacita výroby je 450 000 převodovek ročně.
 
Volkswagen vyvinul novou přímo řazenou převodovku MQ281 pro nejdůležitější modely z hlediska objemu produkce. Nová přímo řazená převodovka MQ281 se objeví nejprve v novém modelu Passat a postupně se bude používat ve vozidlech téměř všech tříd. Vývoj přímo řazených převodovek je dnes zdánlivě na okraji zájmu, nicméně také zde má i malé zlepšení z hlediska účinnosti obrovský dopad na spotřebu paliva, emise a životní prostředí. aPřevodovka MQ281 má rozsah točivého momentu 200 - 340 N.m podle výrobce by měla ušetřit 3 až 5 g CO2/km - v závislosti na kombinaci s motorem.
 
Konstrukce vychází z konceptu 2,5 hřídele a vyznačuje se vysokým převodovým poměrem maximálně 7,89. To na jedné straně zajišťuje dobrou výkonnost při rozjezdu dokonce i pro těžká vozidla s velkými koly a současně díky tzv. Downspeedingu podporuje úsporný pohon při jízdě vysokou rychlostí při nízkých otáčkách motoru. Použití metody virtuálního vývoje umožnilo vytvořit zcela nový systém rozvodu oleje a spolu s různými dalšími opatřeními dosáhnout rovnoměrného a optimálního mazání ozubených kol a ložisek při snížení množství oleje na 1,5 litru. Pro další snížení tření se používají ložiska s minimalizovaným třením.
 
Koncern Volkswagen výrobu převodovky MQ281 svěřil závodu Seat Componentes na základě zvýšení efektivity výroby a produktivity v uplynulých letech. Výrobní závod ve městě El Prat de Llobregat nedaleko barcelonského letiště má vysoce integrované provozy v nichž vyrábí všechny potřebné hliníkové díly, ozubená kola i hřídele. Součástí závodu je slévárna a provozy pro strojní opracování, montáž i testy na zkušebních stolicích.
 
Závod Seat Componentes vyrábí převodovky již 40 let. V roce 2018 dodal téměř 700 000 převodovek MQ200 a vyvezl 56 % své produkce. Díky nové převodovce se kapacita výroby zvýší až na 3500 převodovek denně.