šéf opelu rezignoval | Aktuality | autoweek.cz

Šéf Opelu rezignoval

Šéf Opelu rezignoval

12.06.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Generální ředitel Opelu K. T. Neumann rezignoval ještě dřív, než General Motors dokončilo přípravu německo-britské automobilky francouzskému koncernu PSA Group. Ve vedení Opelu (a Vauxhallu) jej nahradí dosavadní finanční šéf Michael Lohscheller.
K. T. Neumann (56) se od svého nástupu do funkce v březnu 2013 postaral o vylepšení pověsti dlouhodobě ztrátové automobilky Opel. Přes počáteční nedůvěru odvedl Neumann ve vedení evropské pobočky koncernu General Motors vynikající práci. Vzděláním strojní inženýr Neumann dokázal s pomocí své šéfky marketingu Tinou Müllerovou to, co nezvládala řada amerických manažerů dosazovaných a odvolávaných z Detroitu.
 
Neumann před příchodem k Opelu pracoval ve vedení společnosti Continental, vedl vývoj elektromobilů Volkswagen a krátce řídil činnost Volkswagenu v Číně.
 
Ještě na jaře Karl Thomas Neumann při setkání s námi zářil optimismem nad budoucností Opelu pod francouzskou kontrolou. Navíc se zdálo, že se šéfem PSA Group Carlosem Tavaresem je spojuje velký vzájemný respekt. Neumann nás ujišťoval o tom, že Opel ve francouzském majetku zůstane německou značkou a bude moci plně rozvíjet už dříve odstartované projekty. Přitom zdůrazňoval, že budoucnost Opelu více než kdy dříve závisí na něm a jeho týmu spolupracovníků a na jejich schopnosti realizovat své plány. Přitom si byl jistý, že Opel je v současné době ve stavu, aby se do roku 2020 stal jednoznačně ziskovým. Také Tavares dal několikrát najevo, že věří v kvality stávajícího vedení Opelu v čele s Neumannem.
 
Proč tedy po několika týdnech od našeho setkání nečekaně rezignoval? Podle dostupných informací Neumann chce dokončit svůj úkol přípravy pro hladký přechod německé automobilky z majetku Američanů pod francouzskou kontrolu, což by mělo být do konce července. V září, v době konání autosalonu IAA ve Frankfurtu, už by Opel měl být plně součástí PSA Group, byť ještě dlouho bude v mnoha oblastech spolupracovat s GM.
 
Neumann podle zákulisních informací dostal nabídku, kterou lze jen těžko odmítnout. Měl by se totiž vrátit k Volkswagenu a stát generálním ředitelem značky Audi. Tam totiž podle všeho Rupert Stadler už jen těžko odolá obrovskému tlaku na svou rezignaci v souvislosti s jeho podílem na aféře Dieselgate.
 
Nástupcem Neumanna se stane dosavadní finanční šéf Opelu Michael Lohscheller (48). Lohscheller přišel k Opelu v září 2012, když před tím řídil finance u Daimleru, Mitsubishi Motors Europe a Volkswagen of America. Lohscheller studoval v Osnabrücku, na universitě v Barceloně a na London Brunel University. Jestliže Neumann dokázal významnou měrou snížit ztráty Opelu restrukturalizací výroby a uváděním nových modelů, pak Lohscheller je člověkem, který finanční situaci Opelu a možnosti jejího zlepšení zná nejlépe. Bude při tom mít odpovědnost za 38 000 zaměstnanců Opelu.