šéfka gm bere o 60 % více než její předchůdce | Aktuality | autoweek.cz

Šéfka GM bere o 60 % více než její předchůdce

Šéfka GM bere o 60 % více než její předchůdce

14.02.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Zveřejnění příjmu první ženy stojící v čele velkého automobilového koncernu vyvolalo nevoli feministek, protože prý je podstatně nižší než u jejího mužského předchůdce. Nyní GM dalo jasně najevo, že skutečnost je přesně opačná.

GM v lednu oznámilo, že jeho nová generální ředitelka Mary Barraová dostane v hotovosti 1,6 milionu dolarů, krátkodobou pobídku ve výši 2,8 milionu dolarů a neupřesněnou dlouhodobé vyrovnání.

Nyní GM upřesnilo, že jeho nová šéfka v roce 2014 obdrží celkový plat 14,4 milionu dolarů (10,6 milionu eur), což je asi o 60 % více než měl její předchůdce Dan Akerson a téměř třikrát více než kolik si vydělala v roce 2013 jako šéfka vývoje nových aut.

Detroitská automobilka urychlila zveřejnění jejího celkového platu po dvou měsících poté, co kritika na sociálních médiích a od členů Kongresu nepravdivě naznačovala, že představenstvo GM první ženu v čele globální automobilky odmění jen polovinou částky, kterou dostával její předchůdce.

Nespecifikované dlouhodobé vyrovnání bude oznámeno v dubnu. GM uvedlo, že představenstvo plánuje přidělit Barraové dlouhodobé vyrovnání ve výši 10 milionu dolarů v akciích v závislosti na výkonnosti společnosti. Její předchůdce Dan Akerson, jenž v lednu odstoupil, loni dostal celkové vyrovnání 9 milionů dolarů včetně 1,7 milionu v hotovosti.

Na rozdíl od svého předchůdce, Barraová není předsedou představenstva. Její celkový plat je nižší, než je tomu v případě nejvyšší výkonných představitelů automobilek Ford a Fiat Chrysler. V roce 2012 si Alan Mulally u Fordu vydělal celkem 21 milionů dolarů. Nejvyšší výkonný představitel automobilky Chrysler-Fiat Sergio Marchionne si v roce 2011 přišel na téměř 20 milionů dolarů. I přesto je plat Barraové podle Fortune nad průměrem 500 nejvyšší výkonných ředitelů, jenž byl v roce 2013 12,3 milionu dolarů.

Plat generálního ředitele GM dlouhodobě zaostává za částkou, kterou dostávají ostatní výkonní představitelé automobilového průmyslu. Od roku 2008 to bude poprvé, co představenstvo GM může vyplatit svého nejvyššího představitele bez schválení ministerstvem financí. Dohled vlády na platby skončil v prosinci, kdy ministerstvo prodalo svůj zbývající podíl v GM.

Konzervativní tisk se chopil chybných zpráv o tom, že Barra vydělává jen 4,4 milionu dolarů, a naznačil, že president Barrack Obama udělal chybu, když pozval generální ředitelku na přednesení Zprávy o stavu Unie, zatímco ona nedostává stejný plat jako muži.

Liberální zdroje naznačily, že je to důkaz potřeby legislativy, která by zrušila diskriminaci v platech podle pohlaví. Fox Business uveřejnil článek s titulkem „Bílý dům chyboval v případě rozdílu v platech u GM. Citoval Obamovo prohlášení, že „ženy tvoří zhruba polovinu pracovní síly, přesto dostávají jen 77 centů na každý dolar, který si vydělá muž. To je chybou a v roce 2014 to vyvolává rozpaky.“ Článek pak zdůraznil, že Barraová nedostává ani 77 %, ale méně než polovinu z toho, co si vydělal odstupující generální ředitel GM. Na základě toho dvě členky Kongresu Rosa DeLaurová a Louise Slaughterová GM kritizovaly. Poté, co GM uveřejnilo skutečný plat paní Barraové, přijaly to obě dámy na sociálních sítích s uspokojením.

Finanční vyrovnání by měli v červnu schválit akcionáři při výroční schůzi v rámci nového plánu pobídek.

Nicméně více než paní Barraová si v Detroitu za rok 2014 vydělá někdo jiný - nadhazovač baseballového týmu Detroit Tigers Max Scherzer. Ten letos dostane 15,5 milionu dolarů.