senát schválil zvláštní registrační značky el | Aktuality | autoweek.cz

Senát schválil zvláštní registrační značky EL

Senát schválil zvláštní registrační značky EL

18.08.2018 | | Aktuality

Senát schválil novelu zákona o pozemních komunikacích, která bude nyní čekat na podpis prezidenta. Novela mimo jiné přinese majitelům vozidel na elektrický nebo vodíkový pohon během příštího roku možnost získat zvláštní registrační značky označené písmeny EL, a tím i některé výhody.
Podle některých úvah by takto označená vozidla mohla využívat vyhrazené jízdní pruhy a mít snazší vjezd do městských center a parkování. Elektromobil už nabízí každá významnější značka a v příštím roce s ním má přijít domácí Škoda Auto. Letos se v ČR nově zaregistrovalo okolo 400 vozidel BEV a dalších 188 PHEV.
 
Schválení novely v tomto směru uvítal i AutoSAP. Výkonný ředitel sdružení Zdeněk Petzl k tomu řekl: „Zřetelné označení vozidel na elektrický pohon AutoSAP podporuje od samého počátku, jedná se o jedno z opatření Akčního plánu o budoucnosti automobilového průmyslu v ČR. Schválení novely o pozemních komunikacích Senátem jsme tedy uvítali. Pro úspěšný nástup elektromobility je zásadní vytvoření vhodných podmínek, ať už vybudováním dobíjecí infrastruktury, podporou nákupu těchto vozidel či právě umožněním jejich zvýhodnění v běžném provozu. Zvláštní státní poznávací značka usnadní identifikaci a tím i implementaci opatření ke zvýhodnění elektromobilů, čímž se zvýší motivace pro jejich nákup. AutoSAP zároveň připomíná, že podpora rozvoje elektromobility si v následujících let vyžádá řadu dalších opatření jak legislativních, tak nelegislativních. Řada z nich je součástí zmíněného Akčního plánu Memoranda o budoucnosti automobilového průmyslu, na jehož naplnění automobilový průmysl intenzivně pracuje s vládou a dalšími subjekty.“